Professor Siim Kallas räägib videoloengus euro minevikust, olevikust ja tulevikust

12. mail 2021 kell 11.00 on kooliõpilastel ja teistel huvilistel võimalus osa saada Euroopa päevale pühendatud tasuta videoloengust „Euro – Euroopa ühisraha muutuste keerises“. Tartu Ülikooli teaduskooli korraldatavas loengus tutvustab professor Siim Kallas euro tekkelugu, praegust olukorda ja tulevikuväljavaateid.

Iga aasta 9. mail peetaval Euroopa päeval väärtustatakse eriliselt rahu ja ühtsust Euroopas. 1950. aastal esitas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman just sel päeval Pariisis oma deklaratsiooni organiseeritud ja tihedate majandussidemetega Euroopast, mida peetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks. Palju aega hiljem võeti ühisvaluutana kasutusele euro.

Videoloengus „Euro – Euroopa ühisraha muutuste keerises“ kuuleme, millised sündmused viisid euro tekkeni, mis suunas on rahandussüsteem tervikuna arenemas ning kuidas tuleks eurot reformida, et see vastaks endiselt Euroopa rahvamajanduse vajadustele ja ootustele. Loengu teema haakub 9. mail algava Euroopa tuleviku teemalise konverentsiga, millega kutsutakse Euroopa kodanikke arutlema Euroopa tulevikku puudutavatel olulistel teemadel. Seetõttu on igati päevakohane mõtiskleda 12. mail ka ühisvääringu ja selle tähenduse üle Euroopa pidevalt muutuvas majandussüsteemis.

Lisaks räägib Euroopa Komisjoni endine asepresident, kuidas on Euroopa elanike suhtumine eurosse aja jooksul muutunud ja millised riigid võivad lähitulevikus euro kasutusele võtta. Mõistagi tuleb loengus juttu ka sellest, millist mõju on eurole avaldanud Covid-19 pandeemia.

Loeng kestab umbes 40 minutit, misjärel vastab professor Kallas kuulajate küsimustele.

Tasuta videoloeng on eelkõige mõeldud gümnaasiumiõpilastele, ent seda on oodatud kuulama ka kõik teised huvilised. Loeng toimub Microsoft Teamsi vahendusel ja seda saab jälgida aadressil https://bit.ly/3gJJALb.

Loengu juurde luuakse tööleht, mis aitab õpetajatel loengut õppetöösse lõimida ja loengu teemat kinnistada. Töölehe saab alatest 10. maist alla laadida teaduskooli kodulehelt. Videoloeng jääb pärast toimumist järelvaadatavaks ja seda saab edaspidi koos töölehega kasutada ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse tundides õppematerjalina.

Videoloeng toimub koostöös Euroopa Parlamendi Eesti büroo ja Tallinna Tehnikakõrgkooliga ning on osa selleaastase Euroopa päeva ürituste sarjast.

Lisateave: Jaanus Sepp, Tartu Ülikooli teaduskooli arendus- ja koostöö peaspetsialist, 517 7091, jaanus.sepp@ut.ee