Rahvusvaheline füüsikaolümpiaad tõi Eestile pronksmedali ja neli aukirja

Möödunud nädalal toimus 76 riigi ja 368 õpilase osalusel Leedu korraldatud rahvusvaheline füüsikaolümpiaad. Kõik Eesti õpilased jõudsid auhinnalistele kohtadele: võideti pronksmedal ja neli aukirja.

Olümpiaad toimus veebis ja iga riigi võistkond osales oma koduriigis. Eesti õpilased kogunesid olümpiaadi ajaks Tartusse ja lahendasid ülesandeid Tartu Ülikooli Physicumis. Nagu ikka, kestis võistlus kaks päeva – esimesel lahendati eksperimentaalseid, teisel teooriaülesandeid.

Eksperimendivoorus uuriti erilist tüüpi kondensaatorite omadusi, kus mahtuvus sõltub nii pingest kui ka temperatuurist. Lisaks vaadeldi temperatuuri mõju valgusdioodide omadustele. Eksperimentaalülesannete katsekomplektid saatsid korraldajad eelnevalt postiga. Kõik elektroonikakomponendid paiknesid olümpiaadiks spetsiaalselt kavandatud trükkplaadil ning õpilased pidid eksperimenti ja mõõtmisi tegema tahvelarvuti abil.

Teooriaülesannete temaatika ulatus geofüüsikast ja elektrostaatikast kvantfüüsikani. Näiteks uuriti ookeanide keskahelikke ja seismiliste lainete levimist. Arvutati laetud rõnga tekitatud elektrivälja ja avastati, et see toimib elektrostaatilise läätsena: ühest punktist välja kiiratud elektronid kohtuvad pärast rõnga läbimist jälle ühes punktis (analoogselt valguse levimisega läbi optilise läätse). Kvantfüüsika ülesandes uuriti Bose’i-Einsteini kondensatsiooni ja värvaine molekulide optilisi omadusi.

Eesti õpilaste jaoks oli olümpiaad edukas. Simon Selg (Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. kl) pälvis pronksmedali, Uku Andreas Reigo (Miina Härma Gümnaasium, 11. kl), German Lužin (Narva Pähklimäe Gümnaasium, 12. kl), Richard Friedrichs (Gustav Adolfi Gümnaasium, 12. kl) ja Joonatan Ristmäe (Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. kl) teenisid välja aukirjad. Olümpiaadi tulemuste pingerea parimad kohad hõivasid ka seekord Aasia riikide õpilased.

Lisaks ülesannete lahendamisele olid Leedu korraldajad õpilastele planeerinud ka mitmekülgse vabaajaprogrammi, kuhu mahtus nii teaduslikku sisu (Nobeli preemia laureaat Didier Queloz pidas ettekande ja peeti teaduspäeva) kui ka meelelahutust. Lisaks korraldas teaduskool õpilastele Tartus ühisüritusi koos rahvusvaheliste matemaatika- ja bioloogiaolümpiaadi võistkondadega, kes osalesid samal ajal samuti kaugvormis korraldatud olümpiaadidel.

Füüsikaolümpiaadi eel osalesid Eesti õpilased eksperimendilaagris Tartus ja teoorialaagris Orissaares. Õpilasi juhendasid laagrites ja olümpiaadil Andres Põldaru, Kaarel Kivisalu, Taavet Kalda, Jaan Kalda, Mihkel Kree. Olümpiaadi aitasid Tartus korraldada Hans Daniel Kaimre ja Andreas Valdmann.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel olümpiaadidel koordineerib Tartu Ülikooli teaduskool ning rahastab Haridus- ja Teadusministeerium.

Lisateave: Mihkel Kree, Eesti võistkonna juhendaja, mihkel.kree@gmail.com

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse