Rahvusvaheline lingvistikaolümpiaad paneb keeletundmise proovile

13. rahvusvaheline lingvistikaolümpiaad toimus  20.-24. juulini Blagoevgradis
Bulgaarias. Võistlust korraldas Bulgaaria Ameerika Ülikool.

Rahvusvahelisel lingvistikaolümpiaadil said osalejad lahendada ülesandeid, mille aluseks oli mitmekesine keelematerjal Soundexi nimekodeerimisalgoritmist kuni somaali luuleni. Lausestruktuurist arusaamist kontrollisid Põhja-Austraalia wambaya keele ja Adõgee vabariigi kabardi keele ülesanne, lisaks otsisid õpilased seaduspärasid nahuatli ja arramba keele arvutehetes. Võistkonnaülesannet lahendades tuli mõista Lõuna-Aafrika vabariigis kõneldava põhjasotho keele sõnaraamatu kirjeid ja selle põhjal täita sothokeelne dokument.

Võistlusest võtsid osa 29 riigi esindajad. Igast riigist võis osaleda 4 või 8 õpilast.

Eesti võistkonda kuulusid

Joonas Jürgen Kisel (Vanalinna Hariduskolleegium, 10. kl.)
Robert Nõmmann (Gustav Adolfi Gümnaasium, 10. kl.)
Britta Pung (Tallinna 21. Kool, 12. kl.)
Linda Freienthal (Vinni-Pajusti Gümnaasium 12. kl.)

Eesti õpilasi saatis võistkonna juhendajana Tartu Ülikooli teadur  Olga Gerassimenko ja rahvusvahelise olümpiaadi žürii liikmena TÜ nooremteadur Miina Norvik.

Tänavu läks olümpiaadi võit individuaalvoorus Ameerika Ühendriikidele ja võistkonnavoorus Inglismaale. Meie parimatena pälvisid Linda Freienthal ja Joonas Jürgen Kisel au-äramärkimise diplomid. Neile järgnesid Robert Nõmmann, kes jäi diplomisaajatest vaid mõni rida allapoole, ja Britta Pung.

„Olümpiaadiülesannete komplekt oli sellel aastal äärmiselt raske, kuid Eesti osalejad rõõmustasid hindajaid lahenduste süsteemse esitamise ja hea üldistustasemega,“ sõnas Olga Gerassimenko.

Lisaks võistlemisele pakkusid korraldajad kultuuriprogrammi, mille raames said osalejad külastada toimivat Rila kloostrit, õppida bulgaaria ja naaberrahvaste rahvatantse, osaleda lingvistikateemalises viktoriinis ja kuulata loenguid tänapäeva keeletehnoloogiast ja keele omandamise teooriast.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldas TÜ teaduskool.

Olümpiaadi koduleht: http://iol13.linguistics-bg.com/

Lisainfo: Olga Gerassimenko, TÜ teadur, e-kiri: olga.gerassimenko@gmail.com, tel: 533 41 451

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonijuht, e-kiri: marek.jarvik@ut.ee, tel: 5177091