Rahvusvahelisel filosoofiaolümpiaadil tõlgendati identiteeti ja isikut

Tallinna Reaalkooli õpilased Ellen Roper ja Paul Kaspar Nurk pälvisid rahvusvahelisel filosoofiaolümpiaadil äramärkimise. Portugali pealinnas Lissabonis 26.–29. maini toimunud võistlusel osales 88 õpilast 42 riigist.

Olümpiaadi peateemaks oli sel aastal „Identiteet ja isik“. Võistlustööna tuli osalejatel nelja tunni jooksul koostada võõrkeelne essee, mille teemad kuulutati tavakohaselt välja vahetult enne kirjutama asumist. Etteantud nelja teema seast valisid mõlemad eesti õpilased tõlgendamiseks Hannah Arendti tsitaadi poliitilise vastutuse eripärast.

Õpilaste juhendaja Leo Luksi sõnul oli tegu väga raske teemaga, mille tõttu tuli saadud tunnustus mõlemale õpilasele rõõmustava üllatusena. Käesoleva aasta teemadega saab lähemalt tutvuda olümpiaadi kodulehel.

Kolme päeva jooksul toimusid lisaks võistlusesseele mitmed seminarid, töötoad ja loengud. Teiste seas esines ka tuntud populaarfilosoof Stephen Law. Samuti leidis aset kultuuriprogramm, mille hulka kuulusid mitmed kontserdid ja ringkäigud Lissaboni ajaloolises vanalinnas.

Filosoofiaolümpiaadil jagati tänavu välja kaks kuld-, kolm hõbe- ja viis pronksmedalit. Äramärkimisega tunnustati 32 õpilast. Kuldmedali pälvisid Itaalia ja Saksamaa õpilane.

Gümnaasiumiõpilastele mõeldud rahvusvaheline filosoofiaolümpiaad toimus esimest korda 1993. aastal Sofia ülikooli filosoofia osakonna algatusel. Eesti osaleb võistlusel alates 2005. aastast.

Olümpiaadi eesmärk on muu hulgas edendada filosoofiaharidust, tekitada gümnasistides huvi filosoofia vastu, aidata kaasa kriitilise ja loova mõtlemisvõime arendamisele ning soodustada argumenteeritud mõttevahetust.

Eesti õpilaste osalemist olümpiaadil toetas Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldas Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Leo Luks, Eesti õpilaste juhendaja, leoluks@hot.ee