Rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil said Eesti õpilased kolm pronksmedalit

10.–18. juulil toimunud 54. rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil said eduka tulemuse eest tunnustatud kõik Eestit esindanud õpilased. Võistluselt saadi kolm pronksmedalit ja üks aukiri. Olümpiaadil osales 326 õpilast 84 riigist ja üldvõidu sai Hiina õpilane.

Medali pälvisid Tartu Kivilinna Kooli 9. klassi lõpetanud Mihkel Tali, Tallinna Tõnismäe Reaalkooli tulevane abiturient Artemi Smõšljajev ja värske Miina Härma Gümnaasiumi vilistlane Liis Siigur. Aukirja sai äsja sama kooli lõpetanud Hendrik Matvejev. Eesti võistkonna mentorid olid Cambridge’i ülikooli tudeng Nikita Žoglo ja Miina Härma gümnaasiumi keemiaõpetaja Jörgen Metsik.

Olümpiaadi korraldajariik oli tänavu Hiina. Sarnaselt eelmise kahe aasta võistlustele otsustati ka sel korral jätta osalemine koroonaviiruse tõttu veebipõhiseks, mille tulemusena koosnes olümpiaad taas ainult teooriavoorust. „Ülesanded olid pigem lihtsad, kuid komplekt oli mahukas ja selle lahendamine ettenähtud viie tunni jooksul osutus võistlejatele siiski parajaks väljakutseks,“ selgitas Eesti võistkonna mentor Jörgen Metsik. Ta lisas, et sel aastal olid õpilaste jaoks huvitavamad ülesanded liitium-väävelakudest ja lämmastiku oksiidide reaktsioonikineetikast.

Eksperimentaalset võistlust oli soovi korral võimalik virtuaalsete simulatsioonide abil kogeda, kuid olümpiaadi lõpptulemuse alla seda ei arvestatud. Vaba aja programmis pakuti õpilastele võimalust kuulata huvitavaid loenguid ja osaleda virtuaalsetes töötubades, mille raames sai lisaks põnevale keemiale õppida ka hiinapärast maalikunsti ja paberi voltimist. Käesoleva aasta programmi ja tulemustega on võimalik tutvuda olümpiaadi ametlikul kodulehel.

Mentorite hinnangul saavutasid Eesti õpilased silmapaistva tulemuse. Näiteks jäi võistkonnas parima tulemuse saavutanud Artemi Smõšljajevil hõbemedali saamiseks vajalikust 74 punktist puudu ainult kolm ja õpilasel on veel võimalik kätt proovida tuleval aastal. Samuti väärib eraldi esile toomist medaliväärse tulemuse saanud Mihkel Tali, kes oli üks nooremaid Eesti võistkonna liikmeid keemiaolümpiaadi ajaloos. Seni oli 9. klassist rahvusvahelisel võistlusel ainsana osalenud Andres Laan, kes sai 2005. aastal samuti pronksmedali.

55. rahvusvahelist keemiaolümpiaadi korraldatakse järgmisel aastal Šveitsis, Zürichi linnas.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab Tartu Ülikooli teaduskool.

Mentorid soovivad tänada õpilasi võistluseks ette valmistanud žürii liikmeid ning õpilasi juhendanud Lidia Rõbnikovat, Kerli Tali ja Riina Reiljanit.

Lisateave: Jörgen Metsik, Miina Härma gümnaasiumi keemiaõpetaja ja Eesti võistkonna mentor, jorgen.metsik@gmail.com