Rahvusvahelisele loodusteaduste olümpiaadile pürgijad treeniti teaduskooli uurimislaboris

Tartu ülikooli teaduskooli uurimislabor on tänaseks tegutsenud Tartu ülikooli Chemicumis ligemale aasta, selle ajaga on  eri valdkondade loodusteadlaste ja kraadiõppurite koostööna valminud juba viis programmi, kus keemia-, füüsika- ja bioloogiaeksperimente seob tervikuks põnev süžee.

Augustikuu viimastel päevadel toimus uurimislaboriga lõimitult loodusteaduste olümpiaadile (IJSO) kandideerijate esimene treeninglaager, kus Tartu Ülikooli tudengid ja õppejõud jagasid nelja päeva jooksul keemia-, füüsika- ja bioloogialaseid teadmisi. Laagris osales 25 õpilaste 12st Eesti koolis.

Laagi esimesel päeval kehastusid rahvusvahelise loodusteaduste olümpiaadi kandidaadid uurimislabori programmis „Patsient“ perearstikeskuse laborantideks, et aidata välja selgitada noore patsiendi halva enesetunde põhjusi. Selleks tuli leida kehaamassiindeks, mõõta vererõhku ja pulssi, määrata vereproovist leitud tõvestav bakter ning võrrelda erinevate viljade C-vitamiini sisaldust, et jagada patsiendile tõenduspõhiseid soovitusi immuunsüsteemi tugevdamiseks. „Esimesed katsetajad said eksperimentidega edukalt hakkama, andes ka väärtuslikku tagasisidet programmi täiustamiseks,“ hindab uurimislabori juhendaja Jaanus Uibu.

Rahvusvahelisele olümpiaadile pürgijatel seisab 9. septembril ees valikvõistlus, kus selgitatakse välja kuus tublimatest tublimat, kellel seisab detsembris ees sõit Hollandisse Eestit esindama. Väljavalitud tiimile korraldatakse enne IJSO-t veel kolm täiendavat treeninglaagrit.

Õpilaste treenimist rahvusvahelisteks võistlusteks ja uurimislabori korraldamist rahastab haridus- ja teadusministeerium ja koordineerib TÜ teaduskool.

Lisainfo: Jaanus Uibu, Tartu ülikooli teaduskooli uurimislabori juhendaja, jaanus.uibu@gmail.com

Teate edastas: Marek Järvik, marek.jarvik@ut.ee, 5177091