Rahvusvaheliselt geograafiaolümpiaadilt üks hõbe- ja kolm proksmedalit

11.–16. augustini toimunud virtuaalsel rahvusvahelisel geograafiaolümpiaadil võitsid Eesti õpilased neli medalit. Olümpiaadi korraldas sel aastal Türgi ja see oli ajaloo suurim: osales 46 riiki 177 õpilasega.

Olümpiaad koosnes kolmest osast: multimeedia testist, kirjalikust tööst ja välitöö ülesandest. Testis tuli õpilastel valida nelja etteantud vastusevariandi seast õige. Kirjalikus töös käsitleti muu hulgas hiljutist Suessi kanali probleemi, kruiisiturismi ja liustikke. Välitööl tuli tunda nii geoloogiat kui taimi. Eraldi võistlusena toimus kliimamuutuse postri esitlemine. Osalejad said omavahel suhelda virtuaalses kohvikus ja Facebooki grupis.

Välja jagati 19 kulda, 32 hõbedat ja 46 pronksi. Eestit esindanud õpilased pälvisid kõik medali: Anna Milena Linder Gustav Adolfi Gümnaasiumist võitis hõbemedali, Mikk Rooden ja Oliver Mõttus Miina Härma Gümnaasiumist ning Martin Rahe Tallinna Reaalkoolist said pronksmedalid. Eesti oli osalenud riikide seas 16. Üldvõit nii individuaalses kui ka riikide arvestuses läks tänavu Venemaale.

Eesti võistkonna juhandaja Anu Printsmanni sõnul võib võistluse lugeda üldjuhul kordaläinuks. „Olümpiaadi ajal oli omajagu segadust näiteks sellega, mis ajatsoonis keegi viibi või milline Zoomi link parajasti töötab. Eestlastele kummastavalt tuli nii kirjaliku kui välitöö küsimusi küll ekraanilt jälgida, kuid vastused pidid õpilased kirjutama paberile. Pärast testi lõppu skänniti need kiiresti sisse ja laaditi üles. Käsikirjaliste skännitud dokumentide parandamine ekraanil nõudis omajagu aega,“ rääkis Printsmann.

Rahvusvaheline geograafiaolümpiaad on 16–19-aastastele õpilastele mõeldud üleilmne võistlus, kuhu pääsevad iga riigi parimad noored geograafiatundjad. Esimene võistlus toimus 1996. aastal Hollandis, Haagis. Sellest võtsid osa viie riigi võistkonnad. Aastate jooksul on osalevate riikide arv jõudsalt kasvanud. Järgmisel aastal loodetakse pikkisilmi kohtuda Pariisis.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel võistlustel rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Anu Printsmann, Eesti võistkonna juhendaja, Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi maastiku ja kultuuri keskuse teadur, 5347 1524, anu.printsmann@tlu.ee