Rahvusvahelist informaatikaolümpiaadi peeti tuulete tahutud linnas

Aserbaidžaanis Bakuu linnas 4.–11. augustini toimunud 31. rahvusvaheliselt informaatikaolümpiaadilt naaseb Eesti esindus hõbe- ja kahe pronksmedaliga.

Võistlusest, kus osalejad peavad viie tunni jooksul kirjutama kolm programmi, mis lahendavad algoritmilise iseloomuga ülesandeid (näiteks kuidas jõuda võimalikult kiiresti ühest linna servast teise) võtsid osa 87 riigi esindused, millest igas võis olla kuni 4 õpilast.

Eestit esindasid:
Toomas Tennisberg, Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. kl,
Richard Luhtaru, Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. kl,
Jaagup Tamme, Hugo Treffneri Gümnaasium, 10. kl,
Andres Alumets, Pärnu Koidula Gümnaasium, 10. kl.

Võistkonda saatsid mentoritena ettevõtja Targo Tennisberg ja Guardtime’i tarkvaraarhitekt Ahto Truu.

Tänavuse võistluse lihtsaim ülesanne nõudis algoritmi, mis aitaks suure kingapoe omanikul riiulil sassiläinud kingad võimalikult kiiresti korda panna, raskeim aga otsis lahendust, kuidas suurlinna hoonetest ja nende vahele ehitatud sildadest moodustunud labürindis võimalikult kiire tee leida. Kõige vabamas vormis oli aga ülesanne, kus tuli leida võimalikult efektiivne juhis vaibakudumismasinale etteantud tingimustega mustri loomiseks. Võistluse ülesanded on avaldatud lehel: https://ioi2019.az/en-content-27.html.

Tänavu oli olümpiaadi üldvõitja Benjamin Qi USA-st, edukad olid veel Venemaa, Hiina ja Taiwan. Meie parimana saavutas Richard Luhtaru 335 punktiga 600 võimalikust 75. koha ja hõbemedali. Talle järgnesid Toomas Tennisberg ja Andres Alumets, kes said pronksmedalid, ning Jaagup Tamme. „Meie pingi pikkust (Eesti olümpiaadi eelvoorul osaleb umbes 150 õpilast) ja ressursse arvestades on tegu päris hea tulemusega,“ hindab Targo Tennisberg.

Lisaks võistlemisele pakkusid korraldajad kultuuriprogrammi, mille raames külastati etnograafiamuuseumi ning kohalikku tõugu ratsahobuste šõud.
Võistlust korraldas ADA Ülikool Bakuus. ADA on akronüüm Aserbaidžaani Diplomaatilisest Akadeemiast, kus koolitatakse inimesi välisteenistuse jaoks. Seos välisteenistusega pole juhus, Bakuus on viimastel aastatel korraldanud palju rahvusvahelisi üritusi riigi maine tõstmiseks.
Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Lisainfo: Targo Tennisberg, ettevõtja, targot@gmail.com

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, marek.jarvik@ut.ee, 517 7091