Reaalkooli õpilastele aukirjad rahvusvaheliselt informaatikaolümpiaadilt

7.–15. augustini korraldati Indoneesias, Yogyakarta linnas 34. rahvusvaheline informaatikaolümpiaad. Eesti võistkond naasis kõrgetasemeliselt võistluselt kolme aukirjaga.

Rahvusvaheline informaatikaolümpiaad on igal aastal toimuv programmeerimise võistlus gümnaasiumiõpilastele, kes on oma riigi tasemel jõudnud kõrgele kohale. Tänavu osales võistlusel kokku 349 õpilast 88 riigist.

Aukirja pälvisid Tallinna Reaalkooli õpilased: Marko Tsengov, Peeter Aleksander Randla ja Kregor Ööbik. Tublisti esindas Eestit võistlusel veel O. Tennisberg Hugo Treffneri Gümnaasiumist.

Kahe võistluspäeva jooksul lahendati kuus ülesannet, mis enamjaolt põhinesid erinevate valdkondade töös esinevatel probleemidel. Näiteks tuli õpilastel selgitada välja, mitme grammi jagu võib kohalik kalur äsja ehitatud sadamasillal korraga säga püüda ja leida ka uuendamise käigus tekkinud muutuseid digitaalses ahelas.

Meie õpilased said häid tulemusi loovat lähenemist nõudvas ülesandes, kus aidati vangidel jagu saada valvuri poolt esitatud keerulisest väljakutsest. Samas osutus peaaegu täiesti lahendamatuks ülesanne, kus tuli uurida, mitu raadiotorni on tarvis Jakartas rentida raadiovõrgu edastamiseks.

Ülesannetega saab tutvuda olümpiaadi kodulehel.

Eesti võistkonna juhendaja Sandra Schumanni hinnangul saab Indoneesia poolt korraldatud olümpiaadi lugeda raskemate hulka, mille tõttu olid aukirjad igati ära teenitud. „Meie õpilased oskasid noppida punkte veidi lihtsamatest alamülesannetest,“ selgitas ta juurde.

Võistlusele eelnenud päeval korraldati õpilastele harjutuspäev ja võistluspäevade vahele korraldati õpilastele ringkäigud Yogyakarta paleesse ja Borobuduri templisse. Lisaks oli huvilistel võimalik osaleda sponsorite poolt korraldatud lisavõistlustel ja tutvuda nende tegevusvaldkonnaga.

Sel sügisel Tartu Ülikoolis informaatikat õppima asuvatele noortele jäi käesolev olümpiaad viimaseks, kus osaleti võistlejana. „Värskete tudengitena on nad oodatud liituma Eesti Informaatikaolümpiaadi žüriiga korraldajate poolel, et aidata omalt poolt pakkuda häid kogemusi noorematele,“ kinnitas Schumann, tunnustades õpilaste senist panust.

Eesti õpilaste osalemist rahvusvahelisel informaatikaolümpiaadil koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool ning rahastas Haridus- ja Teadusministeerium.

Lisateave: Sandra Schumann, Eesti võistkonna juhendaja, Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi robootika spetsialist, sandra.schumann@ut.ee