Saksa keele olümpiaad viis õpilased muuseumidesse

9. märtsil toimus Tartu Ülikooli maailma keelte ja kultuuride kolledžis 2017/2018. õppeaasta saksa keele olümpiaadi lõppvoor. Olümpiaad tegeles sel aastal (balti)saksa-eesti mälupaikadega ning kinkis sellega Eestile 100. aastapäevaks õpilaste uurimused ning ettekanded (balti)saksa-eesti ühise kultuurivälja kohta. Olümpiaadi avamisel peetud kõnes rõhutas Tartu linnapea Urmas Klaas, et saksa keel kuulub kahtlemata ühe haritud Eesti inimese keelepagasisse ning tõi näiteid selle olulisusest ka tänapäevases maailmas.

Kui eelvoorus koostasid õpilased iseseisvalt uurimistöö ühe enda valitud (balti)saksa-eesti mälupaiga kohta (vt ka õpilaste käsitletud mälupaiku Eesti kaardil siin), siis lõppvoorus otsustas loosimine, millise mälupaiga kohta on õpilasel tarvis suuline ettekanne teha. Ettevalmistuseks saadeti lõppvoorus osalenud 12 õpilast kolme Tartu muuseumi: Tartu ülikooli muuseumi, Tartu kunstimuuseumi ning 19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseumi, kus neil oli võimalus kuulata saksakeelset ekskursiooni teemade „Morgenstern“, „Julie Hagen-Schwarz“ ning „19. sajandi linnakodanik“ kohta. Lisaks üldisele teemale loositi igale õpilasele ka üks alateema ning muuseumi eksponaat, millele oma ettekandes tugineda. Pärast muuseumikülastusi võisid õpilased ülikooli arvutiklassis kasutada ettekandeks valmistumisel kõiki abivahendeid.

Järgnenud ettekannetes sai kuulda näiteks baltisaksa üliõpilastraditsioonide levimisest tänapäeva Eestis, naiste hariduse olulisusest baltisakslaste seas 19. sajandil, samuti kondiitriäride ja kohvikukultuuri järjepidevusest Eestis ning Saksamaal. Igale õpilasele esitasid ettekande lõppedes küsimusi nii eelnevalt loositud õpilasoponent kui ka žürii liikmed. Ettekannete käigus näitasid õpilased mitmekülgseid teadmisi, infopädevust, loomingulisust ning eelkõige väga head saksa keele oskust.

Žürii koosseisus Silke Pasewalck, Anne Arold, Terje Loogus, Marika Peekmann, Olev Liivik, Liina Lukas ja Silke Kachelmann hindas kõrgeimalt Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi 11. klassi õpilast Merilin Maassi, keda juhendas õpetaja Epp Suigusaar. Teist kohta jagasid Kadri-Ann Lainde Tallinna Saksa Gümnaasiumist (õp Küllike Kütt) ja Marta Jakobson Tartu Jaan Poska Gümnaasiumist (õp Taimi Oidjärv). Lõppvooru täielikud tulemused on leitavad lehelt https://www.teaduskool.ut.ee/et/olumpiaadid/saksa-keele-olumpiaad.

Autasustamisel õnnitles õpilasi ka Saksamaa Liitvabariigi suursaadik Eestis, Christoph Eichhorn. Lisaks Goethe Instituudi poolt välja pandud stipendiumitele andis Baltisaksa Kultuuri Selts Eestis välja ka kaks eriauhinda, mis viivad kaks õpilast kevadisele ekskursioonile Eesti mõisatesse.

Lisainfo: Marika Peekmann (marika.peekmann@ut.ee)

Foto: Anne Arold

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse