„Salakeel“ kutsub eesti keele huvilisi võistlema

Kolmapäeval, 6. detsembril toimub taas Tartu Ülikooli teaduskooli veebipõhine eesti keele võistlus „Salakeel“. Osalema on oodatud kõik 6.–9. klassi õpilased. Võisteldakse veebikeskkonnas viktoriinid.ee, kus osalejad saavad ettenähtud päeval 30-minutilist ülesannete lahendamist alustada enda jaoks sobival kellaajal.

Võistluse eesmärk on tutvustada põhikooliõpilastele eesti keele ja selle kujunemise eripära. Sellele viitab ka „Salakeele“ nimi: eesti keeles on peidus väga palju infot meie mõtlemise, kultuuri ja ajaloo kohta, kuid seda pole lihtne üles leida. Salapärasust lisab eesti keele kõnelejate vähesus maailma mastaabis, mida oskasid juba 17. sajandil ära kasutada eesti keelt salakeelena kõnelevad Tallinna kaupmehed.

Teistest lingvistikavõistlustest eristab „Salakeelt“ just eesti keelele keskendumine. „Püüame suunata õpilasi märkama reegleid ja seaduspärasusi, mida eesti keelt rääkides pidevalt rakendatakse, kuid siiski ei teadvustata,“ selgitas Tartu Ülikooli eesti fonoloogia teadur Külli Prillop. Grammatikareegleid pähe õppima ei pea – pigem on ülesannete lahendamisel vaja tähelepanelikkust, võimet märgata seoseid ja teha üldistusi. Kõige olulisem on korraldajate arvates eesti keelele mõtlemise soov õpilases endas.

Loe võistluse kohta lähemalt teaduskooli e-õppekeskuse lehelt.

Courses news cover

Teaduskooli kursused on koolide seas väga menukad

Põhikooli bioloogiaolümpiaad medalitega

Tartu Ülikooli teaduskool korraldas 2023/24 õppeaastal 17 olümpiaadi

E-viktoriini „Olen rahatark!“ ülesanded on nüüd lahendamiseks avatud

E-viktoriin „Olen rahatark!“ toimub juba täna, 22. mail.