Selgunud on 2015. aasta füüsikaolümpiaadi võitjad

Läinud nädalavahetusel (11.-12. aprill) toimus Tartu Ülikooli Physicumis 62. üle-eestilise füüsikaolümpiaadi lõppvoor.

Lõppvooru oli kutsutud 120 õpilast üle Eesti. Õpilased valiti välja õppeaasta jooksul toimunud lahtise võistluse ning olümpiaadi piirkonnavooru tulemuste põhjal, lisaks kutsuti eelmise õppeaasta füüsikaolümpiaadi lõppvooru iga klassi võitja.

Olümpiaadi žürii oli ette valmistanud ülesandekomplektid nii gümnaasiumile kui põhikoolile, mis sisaldasid kümmet teooriaülesannet ning kaht eksperimentaalülesannet, mille temaatika varieerus klassikalistest mehaanika-optika-elektri-soojuse valdkondadest kuni kaasaegsete elektroonika-komponentideni. Füüsikaolümpiaadi žürii esimees Mihkel Kree sõnab: "Niisuguste ülesannete lahendamine ei eelda mitte ainult faktiteadmisi koolis õpitust, vaid ka sügavat füüsikalist arusaamist, mille arendamine võtab aastaid - seda kaalukamad tunduvad Härma kooli 6. ja 8. klassi õpilaste Hendrik Vija ja Richard Luhtaru (gümnaasiumi arvestuses 7., olles samas alles 8. klassi õpilane!) saavutused. Tõlgendan seda nii, et Härma koolis on loodud soosiv keskkond, et toetada õpilaste erihuvide arendamist."

Gümnaasiumi arvestuses võitis olümpiaadi Taavet Kalda Gustav Adolfi Gümnaasiumi 10. klassist.

Põhikooli arvestuses oli parim Hendrik Vija Miina Härma Gümnaasiumi 6. klassist.

Täielikud tulemused koos üleannete, lahenduste ja žürii otsusega leiab Eesti füüsikaolümpiaadi lehelt: http://efo.fyysika.ee/

Olümpiaadi parimatele oli Swedbank Eesti juht Robert Kitt pannud välja stipendiumid „Benoit Mandelbrot’i jälgedes“ ning TTÜ stipendiumid nimega „Mente et manu“. Eriauhindu jagasid veel Eesti Energia, TÜ füüsika instituut ja Eesti Füüsika Selts.

Olümpiaadi tulemuste põhjal kutsuti 23 õpilast osalema 22.-24. aprillil Tallinnas toimuvale Eesti-Soome maavõistlusele füüsikas, mille tulemuste põhjal valitakse välja Eestit esindav võistkond rahvusvahelisele olümpiaadile. Vastavalt olümpiaadi juhendile on üldvõitja Taavet Kalda juba võistkonda arvatud. Rahvusvaheline füüsikaolümpiaad toimub 5.-12. juulil Indias, Mumbais

Füüsikaolümpiaadi läbiviimist rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning koordineeris TÜ teaduskool.

Lisainfo: Mihkel Kree (EFO žürii esimees), e-kiri: mihkel.kree@gmail.com

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonijuht tel: 737 5889, e-post: marek.jarvik@ut.ee