Selgunud on 2015. aasta matemaatikaolümpiaadi võitjad

Nädalavahetusel, 4.-5. aprillil, toimus Tartus TÜ matemaatika-informaatikateaduskonna õppehoones 62. matemaatikaolümpiaadi lõppvoor. Vastavalt matemaatikaolümpiaadi süsteemile kutsutakse lõppvooru 9.-12. klassi õpilasi, kes on näidanud parimaid tulemusi kahe lahtise võistluse ja olümpiaadi piirkonnavooru ülesannete lahendamisel. (7.-8. klassi õpilaste jaoks korraldatakse eraldi huvipäev 10. aprillil.) Sel aastal kutsuti lõppvooru 109 õpilast, kellest 107 oli Eestist ja 2 on Soomest.

Parimad matemaatikaülesannete lahendajad selgitati välja olümpiaadi esimesel päeval, kui õpilased pidid viie tunni jooksul lahendama 5 ülesannet. Teisel päeval oli õpilastel võimalus esitada apellatsioone. Võitjatena väljusid

9. klassi arvestuses Ingrid Räästas (Rakvere gümnaasium),

10. klassi arvestuses  Richard Luhtaru (Miina Härma Gümnaasium, 8. klass),

11. klassi arvestuses  Kristjan Kongas (Tallinna Reaalkool),

12. klassi arvestuses Triinu Veeorg (Tallinna Reaalkool).

Täielikud tulemused koos ülesannete, lahenduste ja hindamisskeemidega leiab matemaatikaolümpiaadi lehelt: http://www.math.olympiaadid.ut.ee/html/index.php

Lions Klubi LC Tallinn Eesti I premeeris teistkordselt vabariiklikul matemaatikaolümpiaadil 10-ndate, 11-ndate ja 12-ndate klasside arvestuses esikoha saanud kooliõpilasi  kokku kolme 1000 euro suuruse auhinnaga. Sellega soovib Lions klubi väärtustada andekaid lapsi. Klubi liige Ülo Vooglaid peab annet rahvuslikuks põhirikkuseks, sõnades: „Elu edendamiseks peame vajalikuks toetada silmapaistnud lapsi, neid kelle huvi ja tahe on üle keskmise ning kelle tiibade alla õhu puhumine on lõviliikumise missiooniline võimalus.“

TÜ teaduskooli direktor Viire Sepp peab väga tähtsaks, et võimekatele noortele pööratakse vääriliselt tähelepanu, sõnades: „Olümpiaadid on noorte akadeemiliste võimete arengu üks olulisemaid stiimuleid, võiks isegi öelda, et Eesti hariduse tippkvaliteedi hoidjaid. Matemaatikaolümpiaadi sisulist taset arvestades on tegemist väga suure väljakutsega ja seda hinnatavam on  Lionsite ja kõigi teiste toetajate tunnustus noortele nende intellektuaalse pingutuse ja sihikindluse eest“.

Andres Unt, Taavet Kalda, Kaarel Hänni, Ingrid Räästas ja Hendrik Vija pälvisid stipendiumi nimega Benoit Mandelbrot'i jälgedes  suuruses 150 eurot. „Benoit Mandelbrot on mees, kes on andnud olulise panuse nii matemaatikasse, füüsikasse kui ka majandusteadusse - stipendiumi üks eesmärk ongi anda kooliõpilastele märku, et interdistsiplinaarsed valdkonnad vajavad reaalainetes andekaid noori, sõltumata sellest, milline on majandusseis,” sõnab stipendiumi välja pannud Swedbank Eesti juht Robert Kitt.

Matemaatika-informaatikateaduskonna eriauhinna pälvis 12. klassi parim: Triinu Veeorg. Matemaatika instituudi eriauhind läks Ingrid Räästale. Tartu Ülikooli poolt said kingituse kõik lõpuklassi auhinnatud õpilased.

Lõppvooru tulemuste põhjal selgusid ka need noored, kes asuvad püüdlema kohta rahvusvahelise matemaatikaolümpiaadi (IMO) Eesti võistkonnas. Vastavalt olümpiaadi juhendile kutsutakse 20 parimat õpilast kõigi klasside peale kokku IMO võistkonna moodustamise valikvõistlusele. 56. rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad toimub sel aastal 4.-16. juulini Chiang Mais, Tais.

Matemaatikaolümpiaadi läbiviimist toetasid Teadus- ja Haridusministeerium, Eesti Matemaatika Selts ja Tartu Ülikooli matemaatika - informaatikateaduskond. Olümpiaadi läbiviimist korraldas Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisainfo: Härmel Nestra (žürii esimees, TÜ matemaatika-informaatikateaduskonna dotsent)  53401682, harmel.nestra@ut.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonijuht tel: 737 5889, e-post: marek.jarvik@ut.ee