Autor:
Kairi Maileht

Selgunud on põhikooli bioloogiaolümpiaadi lõppvooru tulemused

17.–19. mail toimus põhikooliastme 63. bioloogiaolümpiaadi lõppvoor. Lõppvooru osalised selgitati välja märtsis korraldatud piirkonnavoorus, kus osales 1707 õpilast, nendest 49 oli kohal lõppvoorus. 

Lõppvoor algas teooriatestiga, mis toimus kahes vanuseastmes: 6.–7. klass ja 8.–9. klass. Punktiarvestus käis klasside kaupa. Teooriaosas küsiti taimede, loomade, keskkonna ja ökoloogia ning inimese ja tervise teemadega seonduvaid küsimusi. Õpilased teadsid väga hästi, millisesse haigusesse võib nakatuda, kui süüa väheküpsetatud linnuliha ja mune ning puukide poolt levitatavaid haigusi. 

Põhikooliastme bioloogiaolümpiaadi lõppvooru on aastaid läbi viidud looduses. Sel aastal toimus see esmakordselt Vanaõue Puhkekeskuses, kus on mitmekesine ümbrus. Lõppvooru läbiviimine looduses on oluline, sest see võimaldab hõlpsamalt luua praktilisi ülesandeid. Esimese päeva õhtul ja teise päeva hommikul korraldati õpilastele õppekäigud, milles tehti tutvust ümbritsevate taimede ja loomadega. Teoreetiliste teadmiste kõrval said võistlejad osaleda botaanika ja zooloogia kabinetivoorudes, kus tuli lahendad erinevaid ülesandeid. 

Võistluspinge maandamiseks oli õpilastel esimese päeva õhtul võimalik osaleda savi töötoas ja voolida endale meelepärane võtmehoidja. Viimase päeva hommikul korraldati noortele matk Hüpassaare õpperajal.  

Olümpiaadi toimumist rahastab Haridus- ja teadusministeerium. Suur tänu Tartu Ülikooli teaduskoolile ja olümpiaadižürii liikmetele olümpiaadi korraldamise eest. Täname Graanul Investi, kelle toetusel toimus olümpiaad kolmepäevase laagrina. Tunnustame õpetajaid õpilaste ettevalmistamise eest. Täname õpilasi ja lapsevanemaid!   

Tulemuste arvestus toimus klasside kaupa. Sel aastal läks 7. ja 8. klassi arvestuses esikoht ning 8. klassi arvestuses kolmas koht jagamisele. Eripreemiad anti välja parimatele oma vanuseklassi teooria, botaanika ja zooloogia arvestuses.

Põhikooli bioloogiaolümpiaadi tulemused on avaldatud TÜ teaduskooli lehel

6. klass

I koht Hanna Leppikus (Laagri Kool, õpetajad Marju Kirss ja Kaur Alle), parim oma vanuseklassis botaanikas;
II koht Elizabeth Tamson (Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasium, õpetaja Katrin Lekk), parim oma vanuseklassis zooloogias;
IIII koht Uku Kompus (Elva Gümnaasium, õpetaja Aivo Tamm), parim oma vanuseklassis teoorias;

7. klass 

I koht Lee Tamm (Kuressaare Hariduse Kool, õpetajad Inge Vahter ja Mart Mölder), parim oma vanuseklassis botaanikas, ja Valmar Mäesalu (Tallinna Reaalkool, õpetaja Tiina Talvi);  
II koht Henri Mugur (Tallinna Reaalkool, õpetaja Tiina Talvi); 
III koht Elis Paugus (Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasium, õpetaja Katrin Lekk), parim oma vanuseklassis teoorias;

8. klass

I koht Joosep Viiksaar (Simuna Kool, õpetaja Elle Alber) ja  Madli Heero (Tartu Erakool, õpetaja Epp Ruuder)
II koht Mathias Annamaa (Sillaotsa Kool, õpetaja Monika Laisaar), parim oma vanuseklassist zooloogias
III koht Isadora Rahumeel (Kuressaare Hariduse Kool, õpetaja Inge Vahter), parim oma vanuseklassis botaanikas, ja Iris Adelia Sikk (Vastseliina Gümnaasium, õpetajad Liia Mark ja Heli Lumi);

9. klass

I koht Richard Olev (Gustav Adolfi Gümnaasium, õpetaja Helina Reino), parim oma vanuseklassis zooloogias;
II koht Silvia Nafthal (Gustav Adolfi Gümnaasium, õpetaja Helina Reino), parim oma vanuseklassis teoorias ja botaanikas;
III koht Laura Mellik (Ääsmäe Põhikool, õpetaja Siret Saarniit).

Eriauhinnad

7. klassi arvestuses sai parima tulemuse zooloogias Säde Lepp (Pühajärve Põhikool, õpetaja Peeter Kangur) ja 8. klass arvestuses sai parima tulemuse teoorias Ingrid Iris Rebane (Tartu Erakool, õpetaja Epp Ruuder). 
Eripreemiad anti välja ka 9. klassi õpilastele kõigil neljal aastal lõppvoorus osalemise eest, selle said Annabel Jürimaa Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumst ja Richard Olev Gustav Adolfi Gümnaasiumist. 

 

 

Rahvusvaheline rakendusfüüsika olümpiaad 2024, August Jakobson, Saskia Põldmaa, Violeta Jürgens, Mihkel Rannut, Ralf Robert Paabo, Mattias Jõgi, Eero Uustalu

Uus võistlusformaat rahvusvahelisel rakendusfüüsika olümpiaadil tõi Eesti esindajatele suurepärased tulemused

Seksuaalhariduse teemaline konverents "Esimene suudlus"

Konverentsil „Esimene suudlus“ arutleti noorte ootuste üle seksuaalharidusele

Rahvusvaheline filosoofiaolümpiaad Helsinkis

32. rahvusvahelisel filosoofiaolümpiaadil arutleti demokraatia teemadel