Selgusid tänavused soome keele olümpiaadi parimad

Reedel, 12. aprillil toimus Tartus üleriigiline soome keele olümpiaad Agricola.

Olümpiaadi eelvoorust võttis osa 58 õpilast (14 koolist). Lõppvoorus osalejaid oli 22 (8 koolist).

Olümpiaadi teema oli tänavu Tarinoita yli lahden (Inimesed Eesti-Soome sillal).

Erinevate ülesannetega, mida oli kokku 13, pandi proovile osalejate vestlus- ja kirjutamisoskus. Ülesannete tekstid ja muud materjalid olid kaasaegsed, puudutades nii Soomes jäähokit mängivat Jaanus Roobat kui ka rändeteemasid. Ent uuriti ka vanasõnu, milles esines sarnase kõla end erineva tähendusega sõnu. Lisaks oli veel suuline vestlus soomlasega, kus õpilane valmistas ette kolmeminutilise jutu mõnest Soome sidemetega eestlasest.

Tänavuse olümpiaadi kolm parimat on Maksim Kolossov Tallinna Pae gümnaasiumi 12. klassist (õp Anna Peterson), Denis Melnitšuk Tartu Annelina gümnaasiumi 12. klassist (õp Piibe Leiger) ja Alex-Sander Arisalo Tapa gümnaasiumi 10. klassist (õp Katri Lehtsalu). Täielikud tulemused leiab olümpiaadi kodulehelt.

Pärast ülesannete lahendamist toimus nii õpilastele kui õpetajatele Soome  ja Tartu Ülikooli tudengite eestvedamisel töötuba  Suomalaisia leikkejä ja pelejä (Soome mängud).

Olümpiaadi lõpetas õpilaste  vastuvõtt  ja autasustamine Soome instituudis.

Võistluse korraldamist rahastas haridus- ja teadusministeerium ja koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool. Sisulise poole  praktilise korralduse eest vastutas Tartu ülikooli soome-ugri keelte osakond koostöös Soome instituudiga. Auhindadega toetas olümpiaadi Soome Instituut, Linnanmäki, VikingLine, Fazer, Otavamedia ja Sanoma.

Olümpiaad on saanud nime  soome kirjakeele rajaja Mikael Agricola järgi ja Soome instituudi eestvõttel korraldatakse seda Eestis juba 22. korda.  Soomes  tähistatakse Agricola päeva ja emakeelepäeva 9. aprillil.

Eesti koolides õpib soome keelt sel õppeaastal ligi tuhat õpilast. Koole, kus soome keelt saab õppida,  on nelikümmend. Peamiselt õpitakse soome keelt kolmanda võõrkeelena gümnaasiumis ja kutsekoolis, aga järjest rohkem leidub koole, kus soome keele saab valida põhikoolis teiseks võõrkeeleks.

Lisainfo: Margit Kuusk, Tartu Ülikooli soome keele ja kultuuri assistent, 55613698, Margit.Kuusk@ut.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, 737 5584, marek.jarvik@ut.ee