Seni suurima osalejate arvuga Euroopa füüsikaolümpiaadilt tuli Eestile kolm medalit

20.–26. juulini toimunud neljandal Euroopa füüsikaolümpiaadil võitsid Eesti õpilased ühe hõbe- ja kaks pronksmedalit. Juuni algul Rumeenias toimuma pidanud olümpiaad lükkus koroonaviiruse pandeemia tõttu juulikuu lõppu ja ülesannete lahendamine korraldati igas riigis eraldi.

Eesti õpilased täitsid võistlusülesandeid Tallinna Tehnikaülikoolis. Riiki esindasid Kaarel Kivisalu ja Jarl Patrick Paide Tallinna Reaalkoolist, Hendrik Vija ja Kristjan-Erik Kahu Miina Härma Gümnaasiumist ning German Lužin Narva Pähklimäe Gümnaasiumist. Rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi kuldmedalist ja Narva Keeltelütseumi värske vilistlane Konstantin Dukatš, kellel on kõige rohkem olümpiaadikogemusi, pidi kahjuks osalemisest loobuma, sest kandideeris samal ajal välisülikooli. Võistkonna juhendajad olid Tartu Ülikooli teadur Oleg Košik ja Kaur Aare Saar.

Kokku osales seekord 260 õpilast 53 riigist nii Euroopast kui ka mujalt. Eesti võistkonna juhendaja Oleg Košiku sõnul on see osalejate arv tavapärasest märksa suurem. „Rahvusvaheline füüsikaolümpiaad jäi sel aastal kahjuks ära. Seetõttu pakkus algsetel rahvusvahelise olümpiaadi kuupäevadel toimunud Euroopa füüsikaolümpiaad võistlejatele head alternatiivi,“ rääkis Košik.

Lahendamiseks anti kahel päeval nii teoreetilisi kui ka eksperimentaalseid ülesandeid, kusjuures päris eksperimente asendasid arvutisimulatsioonid. Kõige keerulisemas teooriaülesandes vaadeldi kassisilmadele langeva valguse peegeldumist. Eksperimendis tuli aga muu hulgas uurida laetud osakeste möödumist üksteisest.

Eesti parimana teenis hõbemedali Jarl Patrick Paide. Kaarel Kivisalu ja Hendrik Vija said kumbki pronksmedali. Olümpiaadi ülesannete, lahenduste ja tulemustega saab tutvuda Euroopa füüsikaolümpiaadi kodulehel.

Olümpiaadi eel korraldati Eesti võistkonnale veebitreening Zoomi keskkonnas ja samuti harjutuslaager Nelijärve Puhkekeskuses.

Järgmisel aastal toimub Euroopa füüsikaolümpiaad loodetavasti mai lõpus Sloveenias.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist füüsikaolümpiaadil rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Oleg Košik, Eesti võistkonna juhendaja, TÜ süsteemibioloogia teadur, 5691 6136, oleg.koshik@ut.ee