Suurima osalejate arvuga rahvusvahelisel informaatikaolümpiaadil võitis Eesti õpilane pronksmedali

Noorte informaatikute tänavuse olümpiaadihooaja tippsündmus, ülemaailmne informaatikaolümpiaad, pidi algse plaani järgi toimuma juulis Singapuris. Tegelikult peeti olümpiaad 13.–19. septembrini interneti vahendusel. Medalikohale jõudis üks Eesti õpilane.

Kokku osales võistlusel 343 ametlikku võistlejat 87 riigist, mis teeb sellest ajaloo suurima osalejate arvuga rahvusvahelise informaatikaolümpiaadi. Reisipiirangute tõttu lahendasid õpilased ülesandeid igaüks oma koduriigis kohapealsete koordinaatorite silme all.

Nagu informaatikaolümpiaadil tavaks, lahendasid osalejad kahe võistluspäeva jooksul kokku kuus ülesannet, kummalgi päeval kolm. Selle tulemusena sündisid arvutiprogrammid, mille hindamisel arvestati nii nende korrektsust kui ka efektiivsust, s.t nii programmide väljastatud vastuste õigsust žürii koostatud testides kui ka nende vastuste leidmiseks kulutatud protsessori tööaega ja kasutatud mälu mahtu.

Eesti võistkonna juhendaja Ahto Truu sõnul oli ülesannetest tehniliselt kõige huvitavam andmete ruutimine arvutivõrgus, kus serverite vahel on piiratud hulk otseühendusi, andmed aga peavad liikuma igast serverist igasse teise. „Kui serveritel on piisavalt mälu, et hoida kogu võrgu kirjeldust, pole see ülesanne kuigi keeruline. Sellist luksust võistlejatele aga ei lubatud. Selle asemel pidid nad leidma viisi, kuidas määrata igale serverile arvuline identifikaator, nii et pärast oleks igal serveril võimalik paketi sihtkoha identifikaatorile peale vaadates aru saada, millisele oma naabritest ta peaks paketi edasi saatma,“ rääkis Truu. Kõigi ülesannete tekstid ja lahenduste hindamiseks kasutatud testandmed on väljas võistluse veebilehel http://ioi2020.sg.

Olümpiaadi suveräänseks võitjaks krooniti USA esindaja William Lin, kes ainsana lahendas täielikult kõik ülesanded. Meie parimana pälvis Pärnu Koidula Gümnaasiumi abiturient Andres Alumets pronksmedali. Eesti koondisesse kuulusid ka Tallinna Reaalkooli 11. klassi õpilane Marko Tsengov ning Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. klassi õpilane Jaagup Tamme ja 11. klassi õpilane Oliver Tennisberg. Kuna kõik meie koondislased käivad veel gümnaasiumis, võivad nad ka järgmisel aastal olümpiaadil osaleda. Koondises püsimiseks peavad nad algaval hooajal Eesti-sisestel ja regionaalsetel võistlustel uutest pürgijatest paremaid tulemusi näitama.

Internetivõistlusel jäi mõistagi ära kultuuriprogramm, mis tavaliselt olümpiaadiga kaasneb, ning märkimisväärselt kahanes ka võistlejate ja juhendajate suhtlus teiste koondistega. Varasema plaani järgi pidi järgmise aasta olümpiaadi korraldama Egiptus, kes aga nõustus oma korra lükkama 2024. aastasse, et anda Singapurile uus võimalus. Loodetavasti on järgmisel suvel koroonaolukord maailmas leevenenud ja võistlus saab toimuda Singapuris kohapeal.

Eesti võistkonna osalemist rahvusvahelisel informaatikaolümpiaadil koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool ning rahastas Haridus- ja Teadusministeerium.


Lisateave: Ahto Truu, rahvusvahelise informaatikaolümpiaadi Eesti juhendaja, ahto.truu@ut.ee

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse