Taavet Kalda võitis rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil kuldmedali

46. rahvusvaheline füüsikaolümpiaad toimus 5.-12. juulini Mumbais, Indias. Võistlust korraldas Homi Bhabha teadusharidusekeskus.

Rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil saavad nädalaks ajaks kokku maailma parimad ainetundjad - igast riigist kuni 5 õpilast. Ülesandeid lahendatakse kahel päeval: ühel on eksperimendi- ja teisel teooriavoor. Võistlusest võtsid osa 81 riigi esindajad. Protokolli kanti kokku 382 võistlejat.

Eesti võistkonda kuulusid

Taavet Kalda (Gustav Adolfi Gümnaasiumi 10. klassist)
Kristjan Kongas (Tallinna Reaalkooli 11. klassist)
Kaarel Hänni (Tallinna Reaalkooli 10. klassist)
Jonatan Kalmus (Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klassist)
Hans Daniel Kaimre (Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. klassist)

Eesti õpilasi saatsid võistkonna juhendajatena Tartu Ülikoolid doktorant Siim Ainsaar ja Marseille`Ülikooli doktorant Mihkel Kree.

Tänavune olümpiaadi üldvõit läks Koreasse. Meie parimana pälvis Taavet Kalda samuti kuldmedali. Kristjan Kongas võitis pronksmedali, kusjuures, Mihkel Kree sõnul, jäid hõbemedalist lahutama teda vaid mõned tühised hooletusvead. Kaarel Hänni ja Jonatan Kalmus teenisid aukirjad.

Kokku jagati välja 38 kuldmedalit, mis valdavalt läksid Aasia riikidele nagu Hiina, Vietnam, Hong Kong ja Korea.

Mihkel Kree sõnul olid tänavused ülesanded väga huvitavatel teemadel, hõlmates näiteks tuumareaktori füüsikat ning selle projekteerimisega seotud küsimusi. Eksperimentaalülesandes uuriti valguse interferentsi abil vee pindpinevuslaineid. "Ülesannete stiil oli tõeliselt aasiapärane, mis füüsikaolümpiaadide kontekstis tähendab rohkete alamküsimustega ülesandeid, kus kaalukaks muutub kiirus ja vilumus matemaatiliste teisenduste tegemisel - selle arvelt jääb aga füüsikalise mõtisklemise jaoks vähem aega," selgitab Kree.

Lisaks võistlemisele pakkusid korraldajad kultuuriprogrammi, mille raames tutvuti näiteks India rikkaliku tantsukulutuuriga, aga ka siginat-saginat täis tänavapildiga. Veel külastasti teaduskeskust, kui käidi ekskursioonil autotehases. Üks vaba päev veedeti ka lõbustuspargis.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Lisainfo: Mihkel Kree, e-kiri: mihkel.kree@gmail.com, tel: 53431277

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonijuht, e-kiri: marek.jarvik@ut.ee, tel: 5177091