Talvisel matemaatika lahtisel võistlusel osutusid raskeks geomeetriaülesanded

Laupäeval, 11. detsembril toimus selle aasta viimane matemaatika lahtine võistlus. Kaheksast erinevast toimumispaigast üle Eesti osales kokku 174 õpilast.

Ka sel korral võisteldi kahes vanuserühmas: nooremas, kus said osaleda kuni 10. klassi õpilased ning eeskätt 11. ja 12. klassi õpilastele mõeldud vanemas rühmas.

Nooremas rühmas sai parima tulemuse Aleksei Jemeljanov (Narva Keeltelütseum, 10. klass), teiseks tuli Tõnu Uustare (Miina Härma Gümnaasium, 10. klass) ning kolmandat kohta jagasid Ivan Dukatš (Narva Keeltelütseum, 8. klass) ja Vahur Paist (Tallinna Reaalkool, 10. klass).

Vanemas rühmas oli kõige edukam Ralf Joosep Kask (Tallinna Reaalkool, 12. klass), kellele järgnesid Aleksei Ganyukov (Narva Pähklimäe Gümnaasium, 11. klass) ja Marko Tsengov (Tallinna Reaalkool, 12. klass).

Sarnaselt sügisel toimunud võistlusele lahendati mõlemas vanuserühmas kaks lihtsamat ja neli raskemat ülesannet igast klassikalisest matemaatikaolümpiaadi valdkonnast (arvuteooria, algebra, geomeetria ja kombinatoorika). Võistluse ülesanded, lahendused ja täismahus tulemused on üleval teaduskooli kodulehel.

Käesoleval võistlusel osutus raskeks geomeetria-alaseid teadmisi nõudev ülesanne, mille täislahendusi jõudis nooremas rühmas ainult esimese koha saavutanud õpilane.

Vanema rühma puhul kuulusid keerulisemate ülesannete hulka ka täisarvupaaride leidmine võrrandisse ja kaheosaline nuputamisülesanne, millest viimases ei saavutanud maksimaalset punktiarvu ükski õpilane.

Võistluse žürii esimehe Härmel Nestra hinnangul võistlus õnnestus: „Tavaliselt on talvisel võistlusel vähem osalejaid kui sügisesel, kuid seekord ei olnud huvi langust isegi märgata,“ lausus ta õpilaste osalust kiites.

Matemaatika lahtiseid võistluseid korraldab Tartu Ülikooli teaduskool igal aastal koos Haridus- ja Teadusministeeriumiga. Võitjate auhinnalauda toetab Eesti Matemaatika Selts.

Lisateave: matemaatikaolümpiaadi žürii liikmed, emo@ut.ee