Tartu ülikool tänas rahvusvahelistel olümpiaadidel osalenud õpilasi ja nende juhendajaid

18. märtsil toimus Physicumis pidulik vastuvõtt 2014. aastal rahvusvahelistel koolinoorte teadusolümpiaadidel Eestit esindanud TÜ teaduskooli õpilastele ja nende ülikoolipoolsetele juhendajatele. Olümpiaadidel ja võistlustel osales Eestist 43 õpilast, kes tõid koju 33 medalit.

Tartu ülikool soovis selle üritusega tänada ja tunnustada tublisid õpilasi nende pühendumuse ja juhendajaid nende missioonitundliku tegevuse eest andekate noorte arengu toetamisel.

TÜ teaduskooli direktori Viire Sepa sõnul on Eesti noorte teadmised ja oskused riigi suurim vara, mistõttu on oluline pöörata tähelepanu iga inimese võimetekohasele arendamisele. „Tähtis on, et noored, kellel on teadusvallas võimekust midagi ära teha, alustaksid sihikindla tööga perede ning õpetajate toetusel juba põhikoolis,“ sõnas Sepp.

Tänu- ja tervitussõnu ütlevad TÜ teadusprorektor Marco Kirm, TÜ füüsika instituudi teadusdirektor Toomas Plank ja TÜ teaduskooli direktor Viire Sepp. Ettekande teadusmalevast peab TÜ loodus- ja tehnoloogiateaduskonna prodekaan Mart Noorma. Kõigil osalejatel on võimalus öelda sõna sekka dr Andres Soosaare juhitud teaduseetika arutelul.

Tunnustusüritusele on kutsutud 43 õpilast ja 29 juhendajat. Nende tublist tööst annavad tunnistust 33 medalit, sh üks kuldmedal, 11 hõbe- (neist kuus võistkondlikku) ja 21 pronksmedalit (neist kolm võistkondlikku).

Kõige kirkama medali tõi Argentiinas toimunud rahvusvaheliselt loodusteaduste olümpiaadilt Tallinna Prantsuse lütseumi 8. klassi õpilane Kaarel Hänni, kes õpib praegu Tallinna reaalkooli 10. klassis.

Silmapaistvalt esines rahvusvahelistel võistlustel veel 2014. aasta õpetaja galal aasta õppuri tiitliga pärjatud Taavet Kalda Gustav Adolfi gümnaasiumi 10. klassist, kes võitis Kreekas korraldatud Euroopa loodusteaduste olümpiaadilt võistkondliku hõbemedali ning Kasahstanis toimunud rahvusvaheliselt füüsikaolümpiaadilt ja Kõrgõzstanis toimunud rahvusvaheliselt astronoomia olümpiaadilt pronksmedalid.

„Kui vaadata rahvusvahelistel võistlustel käinud õpilaste arvu ja toodud medalite hulka, siis on see ikka märkimisväärne edukus,“ rõõmustas Sepp, lisades: „On hea meel, et paljusid meie olümpiaadivõitjaid õpetanud Mihkel Kree tööd pärjati õpetaja galal aasta juhendaja tiitliga, mis näitab, et ka juhendajate tegevus leiab ühiskondlikku tunnustust.“

2014. aastal osalesid teaduskoolis ettevalmistuse saanud Eesti võistkonnad 14 rahvusvahelisel olümpiaadil ja võistlusel. Sealhulgas

• kümnel ülemaailmsel olümpiaadil (45 osalejat),
  • ühel Euroopa olümpiaadil (kuus osalejat),
  • kolmel Balti olümpiaadil ja võistlusel (17 osalejat).

Õpilaste osalemist rahvusvahelistel olümpiaadidel koordineerib TÜ teaduskool ning ettevalmistust ja osalemist finantseerib haridus- ja teadusministeerium.

Lisainfo: Viire Sepp, Tartu ülikooli teaduskooli direktor, tel: 5189951, e-post: viire.sepp@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja