Autor:
Tartu Ülikooli teaduskool

Tartu Ülikooli teaduskool korraldas 2023/24 õppeaastal 17 olümpiaadi

 

Eestis toimus sel õppeaastal 32 aineolümpiaadi, millest 17 korraldas Tartu Ülikooli teaduskool. Tartu Ülikooli teaduskooli poolt korraldatud Eesti Olümpiaadide lõppvoorudes osales 2023/24 õppeaastal kokku 903 õpilast üle Eesti. Julgelt võib väita, et olümpiaadid on populaarsed ja vajalikud.

Olümpiaadid on mõeldud nutikatele õpilastele, kes soovivad oma võimeid proovile panna. Eesti olümpiaadid saavad alguse koolivoorust, mida korraldavad õpetajad. Koolivooru parimad pääsevad edasi piirkonnavooru, mille ülesanded on koostanud üleriigiline žürii.  Lõppvooru pääsevad piirkondade  parimatest parimad, kes omavahel viimast korda mõõtu võtavad. 

Image
30. Balti keemiaolümpiaadi grupipilt avamiselt

30. Balti keemiaolümpiaadi grupipilt avamiselt

Lõppvoorud aitavad kokku tuua valdkonna andekad noored, võimaldades omavahel suhelda ja sõlmida aastaid kestvaid sõprussuhteid. Mitmekülgne lõppvoor hõlmab endast lisaks olümpiaadiülesannete lahendamisele näiteks huviloenugid ja ühistegevusi, olgu selleks mõnus matk kaunis looduses, kohtumine teaduriga või mänguline vahepala. Loodusteaduste, bioloogia-, geograafia-, keemia- ja füüsikaolümpiaadi lõppvoorus on olulisel kohal lisaks teooriale ka praktilised ülesanded. 

Kõige suurearvulisemad lõppvoorud on füüsikaolümpiaadil (124 õpilast) ja matemaatikaolümpiaadil 9.-12 klassile (103 õpilast). Aktiivsemat osalust ootame saksa- ja inglise keele ning filosoofia olümpiaadidele, kus oli osalejaid oodatust vähem. Üheks võimalikest põhjusteks võib olla essee kirjutamine eelvoorus, mis on ajamahukas.

Image
Olümpiaadide lõppvoorude graafik

Joonis 1. Lõppvooru kutsutud õpilaste ja TÜ poolt korraldatavate olümpiaadide arv  aastatel 2018-2024. * - koroona, korraldati 10, ära jäi 7. ; ** - koroona

Lõppvoorus osalemist arvestavad gümnaasiumid ja ülikoolid sisseastumisel, seega on tegu kõrge panusega võistlustega. Lõppvoorude korraldamist toetavad Graanul Invest (bioloogia põhikoolile ja loodusteadused), Solenum ja Cybernetica (matemaatika 7.-8.klass). Täname, et toetate talentide teed tulevikku. 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Talendid Tartusse kaminaõhtu 18.10

Liisi Kerik jagas “Talendid Tartusse” programmi esimesel kaminaõhtul tudengitele väärtuslikke õppetunde

Mammuti skelett

Õpilased demonstreerisid enne koolivaheaega oma teadmisi ajaloos ja bioloogias

Õpi Tartus kõrghariduspäev

JÄRELVAATA: Kultuurikatlas toimus inspireeriv kõrghariduspäev „Õpi Tartus!“