Tartu Ülikooli teaduskool tähistab õpilaste ja õpetajatega edukat hooaega

Täna, 12. juunil kohtuvad Tartu Ülikooli teaduskooli õppetöö korraldajad õpilaste ja õpetajatega, et tähistada hooaja lõppu erinevates reaalsustes.

Aastalõpu peol teaduskeskuses AHHAA uurivad koolinoored töötubades nii inimmeeltes eksisteerivaid kui ka virtuaalseid reaalsusi. Tartu Ülikooli spetsialistide juhendamisel saavad õpilased teada, kuidas taimed omavahel suhtlevad, milline on kehakeel konfliktiolukorras, kuidas mõjutavad ravimid reaalsustaju ja kas inimene ikka käis Kuul.

Õpetajad ja teaduskooli koordinaatorid arutlevad, millised on olümpiaadide korraldamise väljakutsed ja võimalused. Haridus- ja Teadusministeeriumi peaekspert Signe Granström räägib olümpiaadisüsteemist pärast haldusreformi. Pärnu linna üldhariduse peaspetsialist Virve Laube ja keemiaolümpiaadi žürii liikmed Lona-Liisa Pruks, Ida Rahu ja Vladislav Ivaništšev jagavad oma kogemusi võistluste organiseerimisest ja läbiviimisest.

Lõppeval õppeaastal toimus teaduskooli eestvedamisel 23 aineolümpiaadi ja 12 muud ainevõistlust. Olümpiaadide lõppvoorudes osales kokku 1258 õpilast, lahtistel võistlustel üle 31 600. Taas oli kõige populaarsem võistlus Känguru, kus lahendas matemaatikaülesandeid rekordarv õpilasi – 23 241.

Rahvusvahelistelt olümpiaadidelt naasesid eestlased heade tulemustega. Richard Luhtaru võitis esimese koha nii Põhja- ja Baltimaade kui ka Euroopa füüsikaolümpiaadil, lisaks kaheksanda koha Balti informaatikaolümpiaadil. Hanna-Riia Allas saavutas esikoha Balti keemiaolümpiaadil. Meie võistkonnad olid tublid ka Euroopa loodusteaduste olümpiaadil, kus said teise ja kaheksanda koha.

Aasta jooksul toimus 48 kursust, kus iseseisvalt õppides avardas oma silmaringi 1522 noort. HITSA e-kursuse kvaliteedimärgi pälvisid majandusõpetus, praktilise kodukeemia ja aktiivse kodaniku ABC kursused ning "Geenid – müüdid ja tegelikkus".

Koolides ringi rändavates bioloogia, keemia ja füüsika õpikodades osales 688 õpilast. Lisaks käis Tartu Ülikoolis Uurimislaboris põnevaid loodusteaduslikke katseid tegemas umbes 2000 noort. Eesti Teadusagentuur tunnustas Uurimislaborit 2017. aastal teaduse populariseerimise teise preemiaga uute algatuste kategoorias.

"Teaduskooli tegevustest võttis möödunud õppeaastal osa rohkem kui 36 400 õpilast. Rõõm tõdeda, et nii palju noori soovib end proovile panna ja täiendada," lausus Tartu Ülikooli teaduskooli direktori kohusetäitja Marek Järvik. "Teadmishuvilistele tuletan meelde, et juba on alanud registreerumine suvisesse teaduslaagrisse, järgmise aasta õpikodadesse ja e-kursustele."

Lisainfo:
Marek Järvik
Tartu Ülikooli teaduskooli direktori kohusetäitja
Tel 517 7091
marek.jarvik@ut.ee

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse