Tartu ülikooli teaduskoolil oli tegus ja õpilasterohke õppeaasta

Tartu ülikooli teaduskool teeb edukast hooajast kokkuvõtteid ja tänab kõiki koostööpartnereid panuse eest. Teaduskoolis toimus 2014/15. õppeaastal 50 kursust, millel osales 1907 õppijat ligi 200 koolist üle Eesti.

Tunnistusega lõpetas kursused 1221 õpilast, mis TÜ teaduskooli õppetöö spetsialisti Natalia Nekrassova sõnul on hea tulemus. „Tänapäeval on õpilastel sedavõrd palju erinevaid võimalusi ja arvestades, et teaduskooli kursuste läbimine nõuab tõsist iseseisvat tööd, on rõõm tõdeda, et ligemale 2/3 alustanutest lõpetas kursuse edukalt,“ sõnas Nekrassova. 71 õpilasele anti kiituskirjad õppetöös eriti silmapaistvate tulemuste saavutamise eest.

Rahvusvahelisteks võistlusteks valmistuvatele õpilastele korraldati aasta jooksul õppesessioone bioloogias, matemaatikas, informaatikas, keemias, füüsikas ja lingvistikas. Tublidel põhikooliõpilastel oli võimalik ennast ainealaselt täiendada keemia ja matemaatika huvipäevadel.

Lisaks koordineeris teaduskool üleriigiliste olümpiaadide läbiviimist. Käesoleva aasta jaanuarist maini toimus 22 olümpiaadi, neist 11 Tartu ülikoolis, viis Tallinna ülikoolis ja kuue olümpiaadi korraldajateks olid erinevad õpetajate ühendused, MTÜ-d või instituudid.

Olümpiaadide lõppvoorudest võttis osa 1160 õpilast. Siseriiklikel olümpiaadidel parimaid tulemusi näidanud õpilastele korraldatakse 16 rahvusvahelise olümpiaadi treening- ja võistluslaagrit, kuhu on kutsutud 160 osavõtjat.

Tänavu kevadel osalesid Eesti õpilased viiel rahvusvahelisel ainevõistlusel: kahel Balti olümpiaadil, ühel Eesti-Soome võistlusel, ühel rahvusvahelisel ja ühel Euroopa olümpiaadil. Kokku osales neil võistlustel 51 õpilast. Juulis ja augustis ootavad ees kaheksa rahvusvahelist olümpiaadi, kuhu sõidab Eestit esindama 36 õpilast.

Lisaks olümpiaadidele korraldas teaduskool ka ainevõistlusi. Kõigile huvilistele avatud lahtised võistlused toimusid astronoomias, keemias, matemaatikas, informaatikas ja füüsikas. Sel aastal juba 20. korda toimunud matemaatikavõistlusel „Känguru“ osales rekordilised 20 798 õpilast. Õpilaste hulgas on populaarne ka  informaatikavõistlus „Kobras“ 3026 osalejaga. Veebis ja läbi nelja vooru toimuvast matemaatikavõistlusest „Kuubik“ võttis osa 439 õpilast. Esimest korda toimus sel aastal ka veebipõhine füüsikaviktoriin „Spekter“, kus osales 1169 õpilast.

Teaduskooli direktori Viire Sepa sõnul oli tänavuse aasta suursündmuseks 23. rahvusvahelise filosoofiaolümpiaadi korraldamine. 14.–18. maini Tartus toimunud võistlusest võttis osa 83 õpilast 39 riigist. „Hea meel on tõdeda, et osalejad hindasid olümpiaadi korraldust esmaklassiliseks,“ rõõmustas Sepp.

Teaduskool tänab kõiki kursuste läbiviijaid, olümpiaadikorraldajaid, õpilasi juhendanud õpetajaid, toetajaid, abilisi ja vabatahtlikke nende panuse eest.

Lisainfo: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, tel: 5177091, e-kiri: teaduskool@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja