Teaduskool teeb lõppevast õppeaastast kokkuvõtteid

Nagu eelnevatel aastatelgi tegeles teaduskool jätkuvalt võimekatele õpilastele kursuste pakkumise ja erinevate õpilasvõistluste korraldamise ning koordineerimisega.

2015/16. õppeaastal pakuti 42 erinevat kursust. Kõigil kursustel alustas õppimist kokku 1967 koolilast, mida on 60 võrra rohkem kui eelmisel aastal. Tunnistuse või tõendiga lõpetas kursused 1370 õppijat. 59 õpilasele omistati kiituskirjad õppetöös eriti silmapaistvate tulemuste saavutamise eest.

Teaduskooli õppetööspetsialist Natalia Nekrassova toob välja, et kõige suurem õpilaste tung on teaduskooli bioloogia valdkonna kursustele. „Seal on ka hea kursuse alustanud ja lõpetanud õpilaste suhe, küündides 70 protsendini“ ütleb Nekrassova. Samas õppijaid on kõige enam matemaatika kursustel, moodustades 27,5% kõigist õppuritest.  

Õpilaste hinnang teaduskooli kursustele selgub 31. mail toimuval teaduskooli õppeaastat lõpetaval piknikul, kui tehakse teatavaks tänavune õpilaste poolt valitud aastakursus.

Lisaks traditsioonilistele kaugõppekursustele toimus ka 6 õppesessiooni rahvusvahelisteks olümpiaadideks valmistuvatele õpilastele, millisest võttis kokku osa 278 noort.

Teaduskooli, Eesti füüsika seltsi ja TÜ loodus- ja täppisteaduste valdkonna ühisprojektina käivitunud füüsika, keemia ja bioloogia õpikojad toimusid 42 koolis üle Eesti ning neis osalenutele on väljastatud 621 tõendit, millele lisanduvad peatset veel füüsika gümnaasiumi õpikodade tõendid.

Kursuste ja õpikodade kaudu on Teaduskool koolitanud ligemale 2000 õpilast.  

Teaduskooli eestvedamisel õppeaasta jooksul korraldatud õpilasvõistluste arv küünib 35ni, millest 22 on olümpiaadid ja 13 ainevõistlused. Õpilasi osales olümpiaadide eelvoorudes ligi 13 000 ning  lõppvoorudes 1185. Siseriiklikel olümpiaadidel parimaid tulemusi näidanud õpilastele korraldatakse lähiajal 16 rahvusvahelise olümpiaadi treening- ja võistluslaagrit, kuhu on kutsutud 160 osavõtjat.

Korraldatud ainevõistlustest oli vaieldamatult suurima osavõtjaskonnaga matemaatikavõistlus Känguru, kus osales rekordilised 21 912 õpilast 405st Eesti koolist. 4020 õpilast võttis osa informaatikaviktoriinist „Kobras“, mida on tuhande võrra enam võrreldes eelmise aasta võistlusega. Tublisti on populaarsust kogunud ka läbi õppeaasta ja mitmes voorus toimuv matemaatikavõistlus Kuubik. Tänavu osales sellel võistlusel 1023 õpilast 161 koolist. Uutest võistlustest lisandus tänavu astronoomiaviktoriin Pulsar, millest võttis osa enam kui 800 noort. Arvukalt oli osalejaid ka teistkordselt toimunud füüsikaviktoriinil Spekter, mille ülesandeid lahendas aprillis 1086 kooliõpilast.

Peale traditsiooniliste tegevuste korraldas Teaduskool tänavu kaht rahvusvahelist võistlust – Balti keemiaolümpiaadi ning Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaadi. Viimane neist oli tõsiselt suur ettevõtmine, sest terve maikuu nädala jooksul tuli korraldada 144 võistleva õpilasega seotud võistlus ning Eestit tutvustav kultuuriprogramm (vt www.euso2016.ee).

Eesti õpilasi (35) on tänaseks lähetatud juba 5 rahvusvahelisele võistlusele ning suurem rahvusvahelistel võistlustel käimine seisab ees juulis ja augustis.

Kuivõrd sel õppeaastal täitus teaduskooli 50. tegevusaasta, korraldas asutus möödunud sügisel juubelikonverentsi: „Tulevik on meie kätes“, mille raames toodi fookusesse laste andekusega seotud küsimused http://www.uttv.ee/naita?id=22903.

Suureks õnnestumiseks tuleb lugeda ka 3 aastat tagasi teaduskoolist algatatud ja korraldatud Tartu ülikooli 9. klassi õpilaste avatud uste päeva projekti, mis muutub aastatega järjest nõutumaks. Tänavu veebruaris tuli töötubadesse juba 900 õpilast igast Eesti nurgast, mis ületas kaugelt kõik ootused.

Teaduskool tänab kursuste läbiviijaid, olümpiaadikorraldajaid, õpilasi juhendanud õpetajaid, toetajaid, abilisi ja vabatahtlikke, kes on kaasa aidanud nimetatud ja ka siin nimetamata tegevuste õnnestumisele ning soovib head suve.

Teate edastas ja lisainfot annab: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, e-kiri: marek.jarvik@ut.ee, tel: 5177091

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse