Teaduskooli infokiri

logo: TÜ teaduskool

Infokiri, veebruar 2017

foto: uurmislabor

Uurimislabor ootab gümnasiste

Uurimislabor (vaata demovideot [2 min]) on teaduskooli projekt, mis loob katsetamishuvilistele õpilastele võimaluse läbi viia integreeritud eksperimente bioloogiast, keemiast ja füüsikast. Detsembris ja jaanuaris toimusid põhikooli õpilastele jõululaborid, kus valmistati säraküünlaid ning leiti võimalus jõuluehe vedelikku peita ja nähtamatuks teha. Järgmine uurmislabor, mille teemaks on kunstirööv, toimub juba märtsis!

Uuri lähemalt →
foto: viktoriin Pulsar

Astronoomiaviktoriin Pulsar toimub 9. märtsil

Pulsar on 5.-12. klassi õpilastele mõeldud võistlus, mis toimub 9. märtsil ajavahemikus 9:00 - 20:00 veebikeskkonnas õpik.füüsika.ee. Viktoriinist osavõtuks on vajalik internetiühendusega arvuti, nutitelefon või tahvelarvuti ning e-posti aadress. Viktoriin koosneb 40 valikvastusega küsimusest, millele vastamise aeg on vabalt valitav: võib osaleda nii koolitunni raames kui ka kodus, aga viktoriini saab iga osaleja teha ainult üks kord ning alates esimese küsimuse lugemisest on lõpetamiseks aega 40 minutit. Ülesandeid saab valida nii eesti kui ka vene keeles.

Tutvu tingimustega →
foto: Känguru võistlus

22. Känguru võistlusmäng toimub 16. märtsil

Känguru on rahvusvaheline matemaatikavõistlus, millest võtab osa 7 miljonit õpilast üle maailma. Känguru on osalejate arvu poolest Eesti suurim õpilasvõistlus: eelmisel aastal osales Eestis 21 912 õpilast 404 koolist. Võistlus toimub 6 vanuserühmas, kattes kõik klassid. Võistlus leiab aset koolides ning kestab 1 tund ja 15 minutit. Selle aja jooksul on kahes nooremas rühmas lahendada 24 valikvastusega küsimust ning ülejäänud rühmades 30. Õige vastus annab 3, 4 või 5 punkti, vastamata jätmine 0 ja vale vastus -1 punkti. Parimatele saadetakse kevadeks lahedaid auhindu. Osalemiseks on vajalik, et Sinu kool registreeruks hiljemalt 27. veebruariks. Kui soovid osaleda, küsi kindlasti oma matemaatikaõpetajalt, kas kool on juba Känguru võistlusele registreeritud. Proovi kindlast lahendada ka eelmisete aastate ülesandeid!

Täpsem info →
loppvoorud

Aineolümpiaadid on jõudnud lõppvoorudeni

Olümpiaadihooaega lõpetavate üleriigiliste lõppvoorude seeria avas tänavu informaatikaolümpiaad, mille lõppvoor toimus juba 18.-19. veebruaril. Sellele järgnevad riburada pidi teised lõppvoorud, mille toimumisaegadest saab ülevaate kalendrist. Kahtlemata nõuab lõppvoorudes osalemine tõsist pingutust. Näpunäiteid, kuidas olümpiaadipingega paremini toime tulla, leiate Ene Raidi lühiloengust. Edu kõigile lõppvoorudes osalejatele!

Vaata kalendrit →
Valdkonna kursused

Gümnasistid saavad veel liituda tasuta e-kursustega

Tartu ülikool on loonud õpilastele 12 uut nn valdkondade kursust, millest üks on juba lõppenud ning 9 alustanud. Veel on võimalik registreeruda (NB! Soovitame kiirustada!) kuni kohtade täitumiseni kursustele „Uurimistöö koolis“ ning „Loodusteadused, tehnoloogia ja ühiskond“, mis käivituvad vastavalt 3. ja 1. märtsil. „Uurimistöö koolis“ on suunatud gümnaasiumiõpilastele, et toetada nende uurimistööks vajalikke oskuste ja teadmiste arengut. Kursus on laiapõhjaline ja innovaatiline ning pakub ainulaadset võimalust õpilastel osa saada erinevates valdkondades tehtavast teadustööst. Kursus “Loodusteadused, tehnoloogia ja ühiskond” aitab mõista loodusteadusi, siduda neid igapäevaeluga ning leida probleemidele teaduslikke lahendusi. Kokku on valdkondade e-kursustel asunud õppima üle 850 õpilase. Kursus “Õpioskused ülikoolis” on nüüdseks juba ka lõppenud ning sellel osalenud õpilaste tagasiside on olnud väga hea. Kursus on esitatud ka e-kursuse kvaliteedimärgi kandidaadiks.

Registreeru siin →
foto: õppesessioon

Füüsikaleksikon on hea abimees füüsikamõistete ja valemite selgitamisel

Peale selle panustab Füüsikaleksikon sel õppeaastal mitmete õpilasvõistluste auhinnafondi, toetades näiteks ka astronoomiaviktoriini „Pulsar“. Soovitame soojalt leksikoniga tutvuda ja sellest ka sõbrale rääkida.

Uuri lähemalt →
foto: lahtiste uste päev

22. märtsil toimub Tartu ülikooli lahtiste uste päev ning saab teha akadeemilist testi

Lahtiste uste päevale oodatakse gümnaasiumiõpilasi, et tutvustada neile õppimisvõimalusi Tartu ülikoolis. Toimuvad ka loengud ja töötoad, milleks on vaja eelnevalt registreeruda. Abituriendid saavad 22. märtsil sooritada akadeemilise võimekuse testi ja tagada eduka soorituse korral endale juba kevadel koht ülikoolis. Uuri registreerimise ja päevakava kohta täpsemalt:

Loe lähemalt →
foto: blogimine

Retk Helsingisse matemaatika ülesandeid lahendama

Aasta alguses käisid Hendrik Vija ja Daniil Vaino Soome põhikooli matemaatikavõistluse lõppvoorus Eestit esindamas. Kuidas poistel võistlusel läks ja mida põhjanaabrite matemaatikavõistlus endast kujutas, saab lugeda teaduskooli blogist.

Vaata blogi →
foto: blogimine

Andekatele õpilastele sobiks teadmistepõhine klassisüsteem kirjutab Carel Kuusk

Carel Kuusk on Tallinna reaalkooli õpilane, kes esines 5. jaanuaril TÜ noortefoorumil ettekandega „Mis takistab andekate noorte kiiret tippujõudmist?” Tema arvates on põhiliseks takistuseks see, et tänane kool ei toeta piisaval määral õpilase huvide arendamist. Millise lahenduse Carel probleemile pakub, saad lugeda teaduskooli blogist.

Vaata blogi →
teaduskooli kalender

Sündmuste kalender

Oleme koondanud kõik teaduskooli õpilastele suunatud tegevused ühte, visuaalselt ülevaatlikku kalendrisse. Head uudistamist!

Vaata kalendrit →

Kui Sul on mõtteid või ettepanekuid, kuidas teaduskooli infokirja sisukamaks teha, kirjuta teaduskool@ut.ee

TÜ teaduskool | FB | Tel: 737 5581 | E-mail: teaduskool@ut.ee

 

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse