Teaduskooli uurimislabor on riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija 2017

Eile, 22. novembril, jagas Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise riikliku konkursi auhindu. Tartu ülikooli teaduskooli algatatud uurimislabor tunnustati II preemia vääriliseks kategoorias „Parim uus algatus teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel“.

Uurimislabori töö on lühikese ajaga õpilaste ja õpetajate seas tuntust kogunud. Aasta jooksul toimunud sessioonidel on osalenud üle 2000 õpilase enam kui 70 koolist. Loodusaineid lõimiv põnev laboriõpe on saanud head tagasisidet nii õpilastelt kui õpetajatelt. Nõo Põhikooli loodusainete õpetaja Evi Piirsalu võtab oma ja õpilaste kogemuse uurimislaborist kokku järgmiselt: “Uurimislabori praktilised tegevused olid 2016/2017 õppeaasta parimaks osaks, lisaks õpilastele särasid ka õpetaja silmad. Tekkis motivatsioon põhjalikumalt tegeleda uurimusliku õppega, uued ideed on olemas ja tegelen nende rakendamisega.”

Uurimislabori käivitaja ja pikaaegne Eesti loodusteaduste olümpiaadi vedaja Karin Hellati sõnul on eduka ettevõtmise taga arvukas tiim. „Uurimislabori õnnestumisse on panustanud väga suur hulk inimesi, eelkõige Eesti loodusteaduste olümpiaadi žürii liikmed, kes on paljude eksperimentide ideede autorid. Eksperimendiprogrammide loomise ning õpilaste juhendamisega on aktiivselt tegelenud ka TÜ loodusteaduste valdkonna üliõpilased ja kraadiõppurid. Teaduse populariseerimise auhind on tunnustus kogu meie kollektiivile,“ ütleb Hellat.

Uurimislabori kolme- kuni neljatunnised eksperimendiprogrammid on mõeldud 7.-12. klassi õpilastele ja välja töötatud kooli õppekava ja raskustaset silmas pidades. Uurimislaborit külastavad õpilased töötavad paarides, neid juhendavad üliõpilased pakuvad individuaalset tagasisidet ja tuge vastavalt vajadusele. Füüsika-keemia-bioloogia katsed on Uurimislaboris alati seotud tervikuks atraktiivse loo abil, näiteks kehastuvad õpilased kriminalistikalabori uurijateks, kus katsed on üles ehitatud asitõendite uurimisele. Välja on töötatud mitmeid temaatilisi õpiprogramme, näiteks kartuli (õpilased suudavad ise määrata C-vitamiini sisalduse!) või muna (õpilased suudavad ise määrata valgusisalduse!) uurimiseks; keskkonnateemaline labor ja jõululabor, mille tipphetkeks on omavalmistatud säraküünlad ja nende võistusäramine.

Lisainfo: Karin Hellat, TÜ keemia instituudi spetsialist, karin.hellat@ut.ee, 737 5179

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, marek.jarvik@ut.ee, 5177091

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse