Tehnoloogiavaldkonna ainete olümpiaadil keskenduti laulupeole

Olümpiaadi vabariiklikku lõppvooru tulid mõõtu võtma igast Eesti piirkonnast parimad ainetundjad käsitöös, kodunduses ja tehnoloogiaõpetuses, kes selgitati välja olümpiaadi piirkondlikes voorudes 15. märtsil. Nii piirkondlikus kui ka vabariiklikus voorus  toimus olümpiaad kolmes tehnoloogiavaldkonna aines eraldi: käsitöös, kodunduses ning ka tehnoloogiaõpetuses pidid osalejad näitama oma teoreetilisi teadmisi  ja praktilisi oskusi.

Käsitöö konkursi tänavune teema oli „Ehime end laulupeole!“ ja koosnes kahest osast.  Esimene osa seisnes Eesti rahvarõivakultuuri puudutavas teoreetilises testis.  Praktilises osas tuli kavandada ja valmistada rahvuslikus stiilis rinnaehe. Ehte kavandamisel ja teostamisel võis vabalt valida endale sobiva käsitöötehnika, arvestades kohapeal väljapakutud materjale ja töövahendeid. Hinnati ideed, kavandi  vormistust ning praktilise eseme tehnoloogilist teostust. „Valminud ehted olid kõik erinäolised, kaunid ja laulu-tantsupeolisele sobivad,“ ütleb korralduskomisjoni esimees Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi lektor Anne Hein.

Kodunduse konkursi teema oli "Eesti toidukultuur". Õpilastel tuli näidata oma teadmisi ja oskusi kahes osas. Teoreetilises osas tegi õpilane ettekande oma piirkondlikku vooru esitatud uurimistööst/loovtööst ning vastas žürii ja kohalviibijate küsimustele. Õpilaste kodutööd haarasid laia ülevaadet Eesti traditsioonilistest toiduainetest ja toitudest. 


Kodunduse praktiline osa toimus õppeköögis ning õpilastel tuli vastata Eesti toidukultuuri puudutavatele küsimustele, tunda ära vanaaegseid toiduvalmistamise vahendeid ning valmistada  meelepärane toit, kasutades ühe koostisainena kamajahu. „Õpilaste valminud toidud olid mitmekülgsed ning pakkusid hindajatele põnevaid maitseelamusi,“ sõnab Hein.

Tehnoloogiaõpetuse konkursi teema oli „Laulupeo sõlg“.  Osalejatel tuli esmalt teha teoreetiliste teadmiste kohta test, mis  hõlmas metalli- ja metallehistööde teemat. Sellele järgnes praktiline osa, kus tuli disainida täpitskirjatud sõlg - vormistada sõle valmistamiseks eskiis koos  vajalike tööoperatsioonide järjekorraga ning seejärel sõlg praktiliselt teostada, kasutades etteantud materjale ja tööriistu. Hindamisel arvestati idee originaalsust, täpitskirja mustrit ja tööetappide adekvaatsust. Tehnoloogiaõpetuse konkurssi toetas sponsorina Bauhof Group AS.

Olümpiaadi kõigi kolme konkursi tulemused näitasid osalejate põhjalikku ettevalmistust ning häid Eesti kultuuripärandit puudutavaid teadmisi. Tulemused on leitavad olümpiaadi kodulehelt http://www.teaduskool.ut.ee/et/olumpiaadid/tehnoloogiavaldkonna-ainete-olumpiaad

Võistluse toimumist rahastas haridus- ja teadusministeerium ning korraldas Tallinna ülikool. 

Lisainfo: Anne Hein, olümpiaadi korralduskomisjoni esimees, anhein@tlu.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, 737 5889, marek.jarvik@ut.ee

 

 

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse