Toimus esimene Eesti-Tšehhi maavõistlus astronoomias

21.-28 augustil toimus Eesti-Tšehhi maavõistluse astronoomias, mis oli ühtlasi esimene rahvusvaheline astronoomiavõistlus Eestis. Võistlusel osales 11 õpilast Eestist ja 8 Tsehhist.

Maavõistlusel võisteldi kolmes voorus: teooria (5 tundi, maksimum 300 punkti), vaatlus (toimus pilves ilma tõttu AHHAA keskuse planetaariumis, maksismum 150 punkti) ja andmeanalüüs (4 tundi ja maksimum 150 punkti).

Võistluse absoluutvõitja oli tšehh Jindirch Jelinek, kes kogus 414 punkti. Teise koha saavutas andmeanalüüsis säranud Tallinna reaalkooli õpilane Taavet Kalda. 4.-7. koha hõivasid eestlased järjestuses Richard Luhtaru (Miina Härma gümnaasium), Jonatan Kalmus (Hugo Traffneri gümnaasium), Paul Kerner (Tallinna Tõnismäe reaalkool) ja Airon Johannes Oravas (Tallinna reaalkool).

Võistluse korraldaja Tiit Sepa sõnul moodustatakse maavõistluse tulemuste põhjal võistkond, kes esindab Eestit rahvusvahelisel astronoomia ja astrofüüsika olümpiaadil Bhubaneswaris Indias.

Võistlusvoorude vahel toimusid õpilastele õppesessioonid ja ekskursioonid.

Võistlused ja treeningud toimusid peamiselt Tartu observatooriumis ja neid korraldasid Tartu observatooriumi teadlased - Tiit Sepp, Rain Kipper ja Tõnis Eenmäe. Ürituse korraldamist toetasid haridus- ja teadusministeerium, hasartmängumaksu nõukogu, Tartu kultuurkapital, AHHAA-keskus, Tartu ülikooli teaduskool, Tartu ülikooli tähetorn  ja Eesti füüsika selts.

Lisainfo: Tiit Sepp, tiit.sepp@to.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, e-kiri: marek.jarvik@ut.ee, tel: 5177091