Treffnerist naasis rahvusvaheliselt lingvistikaolümpiaadilt pronksmedaliga

Möödunud nädalal toimunud 19. rahvusvahelisel lingvistikaolümpiaadil võitis pronksmedali Hugo Treffneri Gümnaasiumi värske vilistlane O. Tennisberg. Äramärkimise pälvisid Margetta Pajuste Läänemaa Ühisgümnaasiumist ja Liis Siigur Miina Härma Gümnaasiumist.

Eestit esindas neljaliikmeline võistkond, kuhu kuulus veel Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilane Rando Lukk. Mani saarel korraldatud olümpiaadil osales sel aastal 185 võistlejat, kel tuli lahendada ülesandeid tegusõnade morfoloogia lahtimõtestamisest aborigeenide sugupuu kokku panemiseni.

Kuuetunnisel individuaalvõistlusel tuli õpilastel süveneda ubõhhi keeles "andma" -verbi peensustesse, uurida alabama keele sõnajärge, -tähedusi ja ülesehitust, tegeleda n|uuki keele süntaksi ja fookusega, aru saada arabana keele sugulaste nimetustest ja leida proto-tšaami, phan-rang-tšaami ja tsati keeltes häälikumuutusi. Parajaks pähkliks osutus meie õpilastele neli tundi kestnud meeskonnavõistlus, kus tutvuti mandžu keele numbri- ja kirjasüsteemiga poes kõlanud vestluse tõlkimiseks.

Eelmisel rahvusvahelisel lingvistikaolümpiaadil samuti pronksmedali pälvinud Tennisbergi hinnangul olid ülesanded tänavu sama rasked, aga ühtlasemalt koostatud. Eesti võistkonna juhendaja Linda Freienthal lisas, et üldjuhul on olümpiaad läinud aasta-aastalt raskemaks, kuna ülesandeid koostavad endised võistlejad.

Mõlema võistluspäeva õhtu lõppes elava muusika saatel. Lisaks kohalike tantsude õppimisele jäi osalejate mällu ka tükike Eesti kultuuri: „Nüüd on kõik teised rahvad siin näinud, kuidas eestlased väsimiseni Kaera-Jaani tantsivad,“ kiitis Freienthal õpilasi. Kahe võistluse vahelisel päeval said võistkonnad ja juhendajad Mani saart avastada: koos võeti ette jalutuskäik Mani saare kahte linna, Port Erini ja Peeli. Viimases vaadati eksponaati Mani saare ajaloo kohta ja nauditi linnas asuvast lossist imeilusaid vaateid.

Rahvusvahelisele lingvistikaolümpiaadile kogunevad igal aastal eri riikide noorte keeleteadlaste võistkonnad, kes võtavad omavahel mõõtu kõige keerulisemate lingvistikaülesannete lahendamisel. Gümnaasiumiõpilastele mõeldud võistlus sai alguse 2003. aastal.

Käesoleva aasta olümpiaadil tuli individuaalses arvestuses esikohale neutraalse lipu all osalenud õpilane Artem Borisov. Võistkondade hulgas läks võidukarikas Korea õpilastele.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Linda Freienthal, Eesti võistkonna juhendaja, 5347 3122, linda.freienthal96@gmail.com