Ülitugev sooritus tõi Eesti õpilasele Soome põhikoolide matemaatikaolümpiaadi võidu

Möödunud nädalavahetusel, 8.–9. veebruaril toimus Helsingis Soome põhikoolide matemaatikaolümpiaadi lõppvoor. Traditsiooniliselt osaleb igal aastal võistlustules ka kaks Eesti 9. klassi õpilast: seekord Aleksander Karpov (Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasium) ning Artemi Smõšljajev (Tallinna Tõnismäe Reaalkool). Eesti esindajad valiti matemaatika lahtiste võistluste tulemuste põhjal.

Soome põhikoolide matemaatikaolümpiaadi lõppvooru kutsutakse Soome-siseselt eelvooru põhjal umbes 25 õpilast. Olümpiaad on kolmeosaline:
1) Esimene, 45-minutiline osa koosnes kaheksast lühiülesandest, mis oma olemuselt meenutavad kõige enam kodumaise olümpiaadi piirkonnavooru testi 7.–9. klassile.
2) Teine, 45-minutiline osa oli nn “avatud ülesanne”, mis kannab endas STEM ideed. Sel aastal oli abivahendina kasutada kaheksa mängukaarti, mille abil pidid osalejad uurima Monge’i meetodil kaartide segamist.
3) Kolmas, 60-minutiline osa oli traditsiooniline olümpiaaditüüpi ülesannete lahendamine. Peamine erinevus esimese osaga võrreldes on see, et kolmandas osas on ülesanded keerulisemad ning lõppvastuseid peab ammendavalt põhjendama.

Tihedast konkurentsist väljus võitjana Aleksander Karpov, kelle tulemus oli 59 punkti 69-st võimalikust. Artemi Smõšljajev jäi 52 punktiga jagama 5.–6. kohta. Aleksandrile tõi võidu ülitugev sooritus 3. osas, kus ta teenis 30-st punktist 29, mis oli lähikonkurentidest märkimisväärselt parem.

Õpilasi saatis sel aastal Markus Rene Pae, kelle väitel on taoline võistlus ideaalne võimalus pakkuda põhikooliõpilastele rahvusvahelist olümpiaadikogemust – ja seda kodumaast vaid kahe tunni kaugusel! “Ma usun, et sellisel võistlusel osalemine ning nii heade tulemustega naasmine annab meie õpilastele kindlasti lisaindu, et matemaatikat süvendatult õppida ning pingutada tulevikus rahvusvahelisele matemaatikaolümpiaadile jõudmise nimel,” rääkis Pae.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Lisateave: Markus Rene Pae, õpilaste mentor, markus.rene.pae@ut.ee