Usundiõpetuse olümpiaadil kehastuti religioonide esindajateks ja toimus debatt

17 –18. märtsini toimus Tartu Ülikooli peahoones Eesti usundiõpetuse olümpiaadi lõppvoor, kuhu kogunes üheksa parimat õpilast üle Eesti. Kohale olid kutsutud 2002. aastal või hiljem sündinud õpilased, kes said eelvoorus esitatud kirjaliku essee eest piisavalt hea tulemuse.

Olümpiaadil kontrolliti osalejatelt nii konkreetseid teadmisi kui ka loodi neile võimalus näidata oma loomingulisust ning argumenteerimis- ja esinemisoskusi. „Koostasime ülesanded nii, et need annaks õpilasele võimaluse oma teadmisi erinevatest külgedest näidata,“ selgitas žürii esimees Atko-Sulhan Remmel.

Lõppvoorus esitasid osalejad suuliselt oma essee põhipunkte, mille järel läbiti maailma usundite tundmise test. Esimese päeva ülesanded lõppesid etnodraama elemendi loomisega, kus õpilastel tuli 30 minuti jooksul paaristööna luua ja esitada 2–5-minutiline sketš etteantud tegelaskuju rollist lähtuvalt. Žürii hindas siinkohal karakteri usutavust, religiooniloolise tausta tundmist, loovust, vaimukust ja koostööoskust.

Järgnev hommik tõi endaga kaasa debati ehk lõppvooru viimase osa. Uuesti paaridesse jaotunud osalejad pidid loositud religiooniajaloo ja tänapäevaga seonduvatele probleemsetele küsimustele peale 15-minutilist ettevalmistust vastu vaidlema või pooltargumente leidma. Nii mõnegi teema arutamisel jäid ajaraamid ette ja juttu jätkus ka hiljemaks. Olümpiaad lõppes tööde tagasisidestamise ja õpilaste autasustamisega.

Käesoleva aasta Eesti usundiõpetuse olümpiaadil saavutas parima tulemuse Tallinna 32. Keskkooli 12. klassi õpilane Kaisi Pillart. Tema järel jäi teisele kohale Gerli Raag Miina Härma Gümnaasiumi 11. klassist ja kolmanda koha sai Jürgen Hein Tallinna 21. kooli 12. klassist. Olümpiaadi täielikud tulemused on leitavad Eesti usundiõpetuse olümpiaadi lehelt.

„Mul on hea meel, et õpilased kasutasid olümpiaadi kui võimalust teada saada midagi uut,“ sõnas Remmel, keda ei väsinud üllatamast osalejate jätkuvalt kõrge tase.

Õpilastelt saadud tagasisidest jäi kõlama mõte, kuivõrd erinev on usundiõpetuse olümpiaad võrreldes teiste olümpiaadidega. „Paljudele meeldis, kuidas žürii reageeris õpilaste mõtetele suunavate küsimustega, mis aitasid avada käsitletavate probleemide uusi tahke,“ lisas Remmel ühtlasi oma kolleege žüriist tunnustades.

Eesti usundiõpetuse olümpiaadi toetasid sel aastal Siseministeerium ja Eesti Kirikute Nõukogu.

Olümpiaadi korraldas Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Atko-Sulhan Remmel, Tartu Ülikooli usuteaduskonna religiooniuuringute kaasprofessor ja Eesti usundiõpetuse olümpiaadi žürii esimees, atko.remmel@ut.ee