Uurimislabor kutsub õpilasi laborisse katsetama

Henkel Baltics OÜ toetusel saavad koolid oma õpilastega 19. septembrist 9. novembrini osaleda Tartu Ülikooli teaduskooli Uurimislabori programmides. Sessioonid toimuvad Tartu Ülikooli Chemicumis, algavad hommikul kell 9 (algusaega saab vajadusel muuta) ja kestavad planeeritult 3 tundi.

UURIMISLABORISSE REGISTREERUMINE

Osalemistasu õpilasrühmale on 280 eurot.

Tegutseda tasub kohe, sest laborid täituvad kiirelt.

Uurimislabori programmid 2023. aasta sügisel

Programmist lühidalt:

• Sobiv 5.–9. klassidele.
  • Ajaline kestus: 3 tundi.

Kas teadsid, et pesupähkleid (seebipähkleid) kasutatakse pesumasinates tänu looduslikule koostisainele? See on õrn pesule, sobib allergikutele ja hoiab pesu värvid erksana. Pesupähkleid ei pea enne loputamist pesumasinast eemaldama, sest loputamine toimub külma veega ja siis pähklid ei pese. Kui aga pähklitest teha jahu ja sellest pesugeel? Kui kvaliteetne peab olema jahu ja millised on loodava geeli tegelikud pesemisomadused?

Programmist lühidalt:

• Sobiv 7.–9. klassidele.
  • Ajaline kestus: 3 tundi.

Kanamuna on hinnatud toiduaine, aga samas ka huvitav bioloogiline objekt.

Noortel munateadlastel ehk ooloogidel avaneb võimalus järjest süveneda kõigi kanamuna osade omadustesse, võttes appi erinevad keemilised ja füüsikalised katsed.

Põneva ja vaheldusrikka katsetamise tulemusena loodame üheskoos välja selgitada, kas Eestis toodetavad kanamunad sobivad tarnimiseks munalembese Aasia suurriigi paljutõotavale turule. Lisaks saavad õpilased end proovile panna huvitava ja õpetliku „Munaviktoriiniga“.

Programmist lühidalt:

• Sobiv 6.–9. klassidele.
  • Ajaline kestus: 3 tundi.

Kuidas ära tunda viit mikrovetikate liiki ja tuvastada  mikroskoobi abil veeproovis leiduvaid mikrovetikad? Milline tint on sinu markeri sees? Kuidas tekib paberkromatogramm? Lisaks neile küsimustele vastuste leidmisele, saab selgeks ka enda valmistatud areomeetriga veeproovi soolasisalduse mõõtmine. Enne tuleb aga seade valmis teha ja see kalibreerida.

Uurimislaboris saavad kooliõpilased teha põnevaid katseid, et leida lahendusi loodusteaduslikele probleemidele. Nii arenevad lisaks teadmistele ja laboritöö kogemustele ka koostöö- ja IT-oskused. Programmide kvaliteedi tagavad Chemicumi kaasaegsed töötingimused ning asjatundlik ja entusiastlik tiim.

Rahvusvaheline matemaatikavõistlus Náboj noorema rühma I koht Tallinna Reaalkoolist

Rahvusvaheline matemaatikavõistlus Náboj tõi Eesti võistkonnale suurepärase tulemuse

Eesti esindajad Euroopa tüdrukute informaatikaolümpiaadil

Euroopa tüdrukute matemaatikaolümpiaadil lahendati keerulisi ülesandeid ja tutvuti Gruusia kultuuriga