Veebipõhisel keemia lahtisel võistlusel osales rekordarv huvilisi

Laupäeval, 2. oktoobril said kõik huvilised osaleda keemia lahtisel võistlusel, mis toimus juba teist aastat järjest veebipõhiselt Moodle’i keskkonnas. Käesoleva aasta võistlusel osales kokku 173 õpilast, kellest 106 nooremas ja 67 vanemas rühmas.

Nooremas vanuserühmas sai parima tulemuse Tallinna Reaalkooli õpilane Anna Säkki (õpetaja Martin Saar). Teise koha pälvis Mihkel Tali (õpetaja Riina Reiljan) Tartu Kivilinna Koolist ja kolmandaks jäi Ardi Raag (õpetaja Martin Saar) Tallinna Reaalkoolist. Vanemas rühmas võidutsesid samuti Tallinna Reaalkooli õpilased: esimese koha pälvis Siim Tiivel (õpetaja Martin Saar) ja tema järel teise koha Karl Johann Külv (õpetaja Andrus Kangro). Kolmanda koha sai Aleksei Ganyukov (õpetaja Tatjana Jerošenko) Narva Pähklimäe Gümnaasiumist.

Alates 2019. aastast on keemia lahtisel võistlusel rohkem kui kaheksa ülesannet, millest saavad võistlejad välja valida endale sobivamaid. Õpilaste tagasiside põhjal meeldisid nooremas vanuserühmas võistlejatele lisaks tavapärasele skeemi kirjutamisele ka igapäevaelule lähedased piima standardiseerimise ja säästva keemiaga seotud ülesanded.

Vanemale vanuserühmale meeldisid etüüni keemia ja tiitrimise ülesanded. Raskusi valmistas neile nuputamisülesanne osonolüüsist, mille puhul ei saanud ükski võistleja rohkem kui kolm punkti. Sellele vaatamata leidus rühmas õpilasi, kellele palju tähelepanu ja sihikindlust nõudev ülesanne meeldis väga. Võistluse tagasisides soovisid vanema rühma õpilased järgmise aasta võistlusel lahendada rohkem orgaanilise keemiaga seotud ülesandeid.

Võimalus võistelda veebipõhiselt tõi ka käesoleval aastal juurde rekordilise arvu uusi huvilisi. „Minu hinnangul võiks lahtine võistlus jääda veebipõhiseks,“ selgitas võistluse žürii esimees Vladislav Ivaništšev. Veebipõhine formaat lubab igal huvilisel lahendada ülesandeid just talle sobivas kohas ning Moodle’i keskkond võimaldab korraldajatel kiiremini töid parandada ja osalejatele tagasisidet anda.

Samas kaasnes formaadiga raskusi näiteks keemiliste valemite joonistamiseks mõeldud programmi kasutamisel. „Järgmisteks võistlusteks tuleb leida sellele hea lahendus, kirjutada valmis juhend ja pakkuda õpilastele võimalust formaadiga katsetamiseks,“ tõdes Ivaništšev.

Keemiaolümpiaadi žürii tunnustab kõiki osalenud õpilasi ja nende õpetajaid. Kõik käesoleva aasta ülesanded koos tulemustega on avaldatud võistluse lehel.

Keemia lahtist võistlust korraldas Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Vladislav Ivaništšev, keemiaolümpiaadi žürii esimees, keemiaolympiaad@gmail.com