Veebiviktoriin "Pulsar" testis astronoomiahuvilisi

Mis juhtuks päeva pikkusega, kui Maa hakkaks tagurpidi pöörlema? Kas see läheks pikemaks või lühemaks või ei juhtukski midagi? Sellele ja paljudele teistele küsimustele pidid 9. märtsil vastama ligi tuhatkond õpilast üle kogu Eesti. Just tol päeval toimus juba kolmas üle-eestiline astronoomiaviktoriin „Pulsar”.  Kolmes vanuseastmes 5.-7., 8.-9. ja 10.-12. klass osalesid õpilased nii suurtest linnakoolidest kui ka väikestest maakoolidest.

Üldvõidud läksid vanusastmete järgi vastavalt Jakob Vilhelm Maikalu’le Põltsamaa Ühisgümnaasiumi 6. klassist, Henriete Toomlaid’ile Pärnu Mai Kooli 8. klassist ja Tallinna Reaalkooli abiturendile Adrian Kirikalile. Tabelid õpilaste tulemustega on leitavad https://www.teaduskool.ut.ee/et/pulsar. Lisaks tublidele lastele hinnatakse Pulsaril ka aktiivseid koole, kes osa võtsid. Nii teenisid oma rohke aktiivsusega tasuta AHHAA keskuse külastuse: Metsküla Algkool, Surju Põhikool, Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasium ja Võru Gümnaasium. Aktiivseimale Tartumaa koolile, kelleks osutus Luunja Keskkool, kingiti tasuta ekskursioon Tartu observatooriumis ning loosiga võitis tasuta aktiivõppeprogrammi Saue Gümnaasium.

Pulsar ise toimus veebipõhise valikvastustega viktoriini vormis, kus 40 küsimusele oli neli vastusevarianti, mille vahelt õige valida tuli. Selle aasta võistlus oli mõnevõrra keerukam kui eelmine.

Viktoriini korraldas MTÜ Tähemeri koostöös TÜ teaduskooli, Tartu Observatooriumi, TÜ koolifüüsika keskuse ja Eesti Füüsika Seltsiga.

Astronoomiaviktoriini läbiviimist rahastas Hasartmängumaksu Nõukogu ja teda toetasid teaduskeskus AHHAA. Tartu Ülikooli Observatoorium ja Tähetorn.

Lõpetuseks tuleks tagasi ka küsimusele, mis siis juhtuks, kui Maa pahupidi pöörlema hakkaks. Õige vastus oleks et päev läheks lühemaks ja lühike seletus sellele oleks järgmine. Ööpäeva pikkuseks nimetame me aega mil Päike paikneb taevas samas ilmakaares, näiteks keskpäeval täpselt lõunas. Pikkuse muut tuleneb sellest, et lisaks pöörlemisele (mis Maal on tiirlemisperioodisuunaline) Maa ka tiirleb ümber Päikese ning aja jooksul millega ta on pöörelnud 360 kraadi, on ta orbiidil natuke ka edasi liikunud, mistõttu kulub tal natuke veel aega enne kui Päike samas punktis paikneb. Taevakehadel mis pöörlevad vastupidi oma tiirlemisele kulub selleks jälle vähem aega.

 

Kontakt

Tiit Sepp tiit.sepp@ut.ee

Kaido Reivelt (TÜ koolifüüsika keskuse juhataja) kaido.reivelt@ut.ee

Kelli Hanschmidt (TÜ teaduskooli haridustehnoloog) tel 737 6117 (mob 5298 272), kelli.hanschmidt@ut.ee

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse