Vene keel emakeelena olümpiaadil analüüsiti Dostojevski teoseid

Möödunud esmaspäeval, 7. märtsil 2022 toimus Tartu Ülikooli maailma keelte ja kultuuride kolledžis vene keel emakeelena olümpiaadi lõppvoor, milles pandi proovile kooliõpilaste kõrgel tasemel vene kirjakeele oskused.

Olümpiaadil käsitleti tänavu laste ja lapsepõlve kuvandit vene kirjaniku Fjodor Mihhailovitš Dostojevski teostes. Lõppvooru edasi jõudmiseks tuli õpilastel esmalt läbida eelvoor, milles nõuti neilt etteantud teemadel essee kirjutamist. Eelvoorus osalenud 18 õpilasest osales lõppvoorus Tallinna ja Narva koolidest võrdne arv õpilasi ehk mõlemast piirkonnast neli parima tulemuse saanud õpilast.

Lõppvoor koosnes kahest osast, millest esimesel tuli õpilastel vastata Dostojevski eluloo ja loominguga seotud küsimustele. Teiseks suuremaks ülesandeks oli käsitletava autori lõpetamata romaanidest „Netotška Nezvanova“ ja „Vennad Karamazovid“ välja võetud katkendi analüüs.

Lisaks võistlemisele külastasid õpilased lõppvooru raames ka Tartu Ülikooli raamatukogu. Päev lõppes õpilaste autasustamisega, millele järgnes kohtumine Tartu Ülikooli slavistika osakonna üliõpilaste ja õppejõududega.

Käesoleva aasta olümpiaadi esikoha võitis EBS Gümnaasiumi 11. klassi õpilane Mark Agarkov (õpetaja Maria Šmonina), teise koha saavutas Semen Los Tallinna Juudi Kooli 11. klassist (õpetaja Klara Bogdanova) ja kolmandale kohale tuli Marianna Mišina Narva Õigeusu Gümnaasiumi 9. klassist (õpetaja Julia Petrova).

Täielikud tulemused on Tartu Ülikooli teaduskooli vene keel emakeelena olümpiaadi lehel.

Žürii esimees Lea Pild tunnustab õpilasi, kes suutsid välistele teguritele vaatamata anda olümpiaadil endast parima. „Paljudele vene emakeelega õpilastele Eestis on sõda Euroopa territooriumil tekitanud väga pingelise aja,“ selgitab ta olustikku, milles olümpiaadi lõppvoor toimus.

Olümpiaadi korraldamist rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Lea Pild, vene keel emakeelena olümpiaadi žürii esimees, Tartu Ülikooli maailma keelte ja kultuuride kolledži slavistika osakonna vene kirjanduse kaasprofessor, lea.pild@ut.ee