Vene keel võõrkeelena olümpiaadil arutleti raamatute üle

Teisipäeval, 15. märtsil toimus Tallinna Ülikoolis vabariikliku vene keel võõrkeelena olümpiaadi lõppvoor. Lõppvoorus osales 29 õpilast 9.–12. klassist piirkondadest üle Eesti. Vastavalt õpilaste vene keele tasemele olid nad jaotatud kahte rühma (B1 ja B2 tase).

Lõppvooru avas Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi direktori kohusetäitja dotsent Uku Lember. Seejärel tervitasid osalejaid Vene ja Ida-Euroopa uuringusuuna juht dotsent Natalia Tšuikina ning žürii esimees dotsent Irina Moissejenko. Kohapeal olid ka Talliina abilinnapea Vadim Belobrovtsev, Postimehe venekeelse toimetuse juht Olesja Lagašina ning Vene ja Ida-Euroopa uuringusuuna kaasprofessor Kapitolina Fjodorova.

Käesoleva aasta olümpiaadi teema oli „Raamat enne ja nüüd“ (vn „Книга раньше и сейчас“), mille kolmeks alateemaks olid: käsikirjalised, trükitud, e- ja audioraamatud, Eesti raamatukogud ning vene kirjanikud Eesti kontekstis. Lõppvoorule eelnes valikvoor, milles tuli igal osalejal koostada alateema mõnda probleemi käsitlev kirjand ja suuline ettekanne. Vene keel võõrkeelena olümpiaadi žürii esimehe Irina Moissejenko hinnangul olid õpilased olümpiaadiks ka sel aastal väga hästi ette valmistunud. „Õpilaste esitlused olid loomingulised ja seda hinnati kõrgelt,” sõnas ta olümpiaadil osalenuid kiites.

Lõppvoor algas filmilõigu vaatamisega. Seejärel kirjutasid osalejad lühikese arutleva kirjandi, milles käsitleti nähtut olümpiaadi teema raames. Teise ülesandena täitsid osalejad lugemis- ja kulturoloogia testi. Paralleelselt toimus individuaalne vestlus, kus tuli esitada olümpiaadi-teemalise väite kohta oma arvamus. Võistluse päev lõppes kultuuriprogrammiga, mis sel aastal oli korraldatud J. M. Lotmani arhiivis, ja võistlejate autasustamisega.

B1 tasemel vene keele oskusega õpilaste seas saavutasid esimese ja teise koha Tallinna 21. Kooli 11. klassi õpilased Martina Schulz ja Carmen Kriitberg. Kolmandale kohale tuli Kristiin Sõõrumaa Tallinna Inglise Kolledži 9. klassist.

B2 tasemel saavutas parima koha Sofia Nazarova Jõhvi Gümnaasiumi 12. klassist. Temale järgnes Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klassi õpilane Veera Beljajeva. Kolmanda koha pälvis Elina Palu Jõhvi Gümnaasiumi 11. klassist.

Täielikud tulemused leiab Tartu Ülikooli teaduskooli vene keel võõrkeelena olümpiaadi lehelt.

Korraldajad soovivad palju õnne võitjatele ja õpilastele edu vene keele õppimisel.

Olümpiaadi toimumist rahastas Haridus- ja Teadusministeerium.

Lisateave: Irina Moissejenko, vene keel võõrkeelena olümpiaadi žürii esimees, irmo@tlu.ee