Vene keele olümpiaadil olid vaatluse all tänapäevased keeleilmingud

11. märtsil peeti Tartus vene keel emakeelena olümpiaadi lõppvooru, millest võttis osa 21 õpilast 11 koolist. Gümnasistide kõrval võistles ka kolm põhikooliõpilast. „Rõõmu teeb asjaolu, et julgetakse ennast proovile panna juba varasemal keeleõppimise etapil,“ sõnab žürii esimees Svetlana Jevstratova.

Tänavune lõppvoor toimus uues formaadis: üritus viidi läbi kahe päeva asemel ühe päevaga. Seoses sellega vähenes ülesannete maht ja õpilased kirjutasid võistlustööd nelja tunni asemel kolm tundi, mis oli uus kogemus nii osavõtjatele kui ka korraldajatele.

Uus oli ka ülesannete struktuur: õpilastele valisid kahe variandi vahel endale teksti, millega tööle asuti. Tekstid olid valitud selliselt, et need käsitleksid tänapäeva keeleilminguid ja/või oleksid seotud kohalike sündmuste ja nähtustega. Näiteks, paluti seekord ühes variandis analüüsida eelmisel aastal Eestit külastanud populaarse kaasaegse vene kirjaniku Guzel Yakhin romaani „Minu lapsed“ fragmenti, teises variandis oli aga tekst Pavel Varunini kirjutatud loost „Rääbu ja Valge Peipsimaa“,  mis jutustab Peipsi järves sündinud kalakesest Rääbu ja tema seiklustest.

Ülesannete esimese osa moodustasid traditsioonilised lingvistilised ülesanded. Teises osas paluti analüüsida valitud teksti erinevate parameetrite põhjal, millest tähtsamad olid autori poolt kasutatud keelevahendid ja nende seos teksti põhiideega. Kõik ülesanded eeldasid õpilastelt ennekõike oskust analüüsida ja iseseisvalt mõeldes loomingulisi lahendusi leida.

Kõige edukamad olid lahendamisel Margarita Kolegova Narva Kreenholmi gümnaasiumi 11. klassist; Arina Zimina Narva keeltelütseumi 11. klassist; Alesja Baranova Narva Pähklimäe gümnaasiumi 10. klassist (täielikud tulemused ja ülesanded). Tunnustust väärib iga osalenud õpilane. „Vene keelt emakeelena rääkivatele lastele suunatud vabariikliku olümpiaadi läbiviimine on väga  tähtis: see aitab venekeelsetel noortel oma emakeelt hoida ja ennast harida,“ ütleb Jevstratova.

Peale võistlust oli osalejatele korraldatud kohtumine ja vestlusring Tartu Ülikooli slavistika osakonna doktorantide ja õppejõududega.

Vene keele olümpiaadi lõppvooru korraldas TÜ slavistika osakond, koordineeris TÜ teaduskool ja rahastas haridus- ja teadusministeerium.

Lisainfo: Svetlana Jevstratova, žürii esimees, svetlana.jevstratova@ut.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonijuht tel: 737 5889, e-post: marek.jarvik@ut.ee