Viktoriin „Kobras“ avab 7. novembril taas arvutiteaduse põneva maailma

Tartu Ülikooli teaduskool kutsub 6.–12. klasside õpilasi osalema informaatikaviktoriinil „Kobras“. Võistluse I voor on avatud 7.–18. novembrini veebipõhise kontrolltööna ehk osaleda saab üle Eesti. Eelnevaid teadmisi programmeerimisest osalejatelt ei nõuta.

Viktoriini teemaderingi mahuvad küsimused arvutite riist- ja tarkvarast, turvalisusest, arvutieetikast, arvutus- ja sidetehnika ajaloost, arvutitega seotud matemaatikast, loogikast ning informatsiooni mõistmisest ja tõlgendamisest üldisemalt. Kokku tuleb igal võistlejal vastata 15 küsimusele. Ülesannete lahendamiseks on aega üks akadeemiline tund ehk 45 minutit.

Võistlus toimub kolmes vanuserühmas: benjaminid (6.–8. klass), juuniorid (9.–10. klass) ja seeniorid (11.–12. klass). Veebikeskkonnas peetava I vooru tulemuste põhjal kutsutakse iga rühma parimad 5. veebruaril 2023 Tartus toimuvale huvipäevale, mille raames toimub finaalvõistlus.

Informaatikaviktoriin Kobras sai 2004. aastal alguse Leedust. Eestisse jõudis võistlus kaks aastat hiljem. Algusaastatest tänaseni on huviliste arv Eestis liikunud tõusujoones: möödunud aastal pani end võistlusel proovile 3889 osalejat. Rahvusvaheliselt korraldatakse viktoriini ligi 50 riigis, kus eelmise aastal lahendas ülesandeid kokku üle kolme miljoni õpilase.

Viktoriini žürii esimehe Ahto Truu sõnul on „Kopra“ küsimustes aja jooksul arvutikasutuse osakaal vähenenud ja arvutiteaduse oma sellevõrra suurenenud. „Info- ja kommunikatsioonitehnoloogiate roll meie kõigi eludes kasvab iga aastaga ja seetõttu on järjest olulisem juba põhikoolist alates lisaks seadmete ja teenuste kasutamisele tutvuda ka nende töö aluseks oleva loogika ja nende arendamise põhimõtetega,“ selgitas ta.

• Eestis korraldatava võistluse info ja ülesannete arhiiviga saab tutvuda aadressil kobras.eio.ee.
  • Ülesannete lahendamine toimub Tartu Ülikooli teaduskooli viktoriinikeskkonnas.

Lisateave: Ahto Truu, informaatikaviktoriini „Kobras“ peakorraldaja, ahto.truu@ut.ee