Võistlusel „Loogiline loodusteadus“ leidus ülesandeid igapäevaelust

Loodusteadustest huvitatud kooliõpilased said 7. veebruarist 13. märtsini oma teadmised proovile panna veebivõistlusel „Loogiline loodusteadus“. Võistlus toimus kolmes voorus, millest igas oli lahendamiseks kümme ülesannet. Võistlusvoorude vahel olid nädalased puhkepausid.

Loodusteaduste võistlusel osales tänavu 630 õpilast, kellest 60 võttis osa kõigist kolmest voorust. Võistlus oli eelkõige mõeldud 7.–8. klasside õpilastele, kuid oma teadmised panid proovile ka nooremad. Kõige rohkem osalejaid oli vastavalt voorule Gustav Adolfi Gümnaasiumist, Tartu Mart Reiniku Koolist ja Pirita Majandusgümnaasiumist. Võistluse kõikides voorudes osaleti enim Tartu Mart Reiniku Koolist.

Ülesannete lahendamisel tuli osalejatel appi võtta loodusteaduste-alased baasoskused: graafikute lugemine, ühikute teisendamine, protsentarvutused jpm. Käesoleval aastal kujunes võistluse kõige lihtsamaks ülesandeks I vooru 5. ülesanne „Tuleohutus“. Ülesandes pidid õpilased ära märkima, millistes olukordades ei tohi kustutamiseks kasutada vett ja õigeid vastuseid teadis 85% osalejatest.

Kõige raskemaks ülesandeks osutus III vooru ülesanne „Töötav auto garaažis“, milles tuli välja arvutada vääveldioksiidi kontsentratsioon õhus. Selle ülesande puhul jõudis õige vastuseni kõigest 5% voorus osalenud õpilastest.

Võistluse paremusjärjestus on koostatud kolme vooru kokkuvõttes. Kokku oli võimalik koguda 97 punkti, parimaks tulemuseks oli 87,1 punkti.

Voorude tulemused eraldi:

1. vooru parim – Elisabeth Jõgi (Gustav Adolfi Gümnaasiumi 8. klassist);
2. vooru parim – Ralf Rätsepp (Gustav Adolfi Gümnaasiumi 7. klassist);
3. vooru parim – Rander Lääts (Pärnu Vanalinna Põhikool 8. klassist).

Tartu Ülikooli teaduskooli viktoriinikeskkonda sisenedes näevad osalejad oma kohti pingereas iga vooru kohta eraldi. Süsteem kolme vooru koondtulemusi kokku panna ei oska. Voorude juures näeb õpilane ka iga ülesande kohta saadud punkte, enda pakutud vastust ja õiget vastust.

Lisaks on seal kõigil võimalus lahendada nii selle kui ka eelmiste aastate „Loogilise loodusteaduse“ ülesandeid ja end seeläbi proovile panna.

Diplomid saadame üldarvestuses kümnele parimale ja voorude kolmele parimale õpilasele. Lisaks ka kolmele suurima osalejate arvuga koolile.

Võistluse „Loogiline loodusteadus“ auhinnad paneme välja üldarvestuse kolmele parimale ja voorude võitjatele.

Võitjatega võtame e-posti teel ühendust.

Täname kõiki koole ning eriti õpetajaid ja lapsevanemaid, kes noortes loodushuvi äratasid ja neid võistlusel osalema suunasid.

Lisateave: Kelli Hanschmidt, Tartu Ülikooli teaduskooli võistlus- ja õppekorralduse peaspetsialist, 529 8272, kelli.hanschmidt@ut.ee