2025. aasta Euroopa eksperimentaalteaduste olümpiaad EOES (European Olympiad of Experimental Sciences) toimus Horvaatias Zagrebis 26. aprill – 3. mai. Eestit esindanud võistkonnad saavutasid võistlusel erakordselt head tulemused saades üldvõidu ja teise koha ning kuldmedalid.
Üldvõidu pälvinud võistkonda kuulusid Kristofer Torokoff ja Richard Olev Gustav Adolfi Gümnaasiumist ning Joel Rehe Tallinna Reaalkoolist. Teise koha pälvisid Jasper Vähk ja Jan Hendrik Järvemets Tallinna Reaalkoolist ning Silvia Nafthal Gustav Adolfi Gümnaasiumist. Võistluse ajaloos oli esmakordne, et sama riigi võistkonnad pälvisid esimesed kaks kohta. Kokku osales 48 võistkonda 24-st riigist, kellest kuus parimat võistkonda said kuldmedali, 16 hõbemedali ja 24 pronksmedali.
Olümpiaadil võistlevad Euroopa riike esindavad õpilased, kes saavad 17-aastakseks kõige varem võistluse toimumise aastal, seega Eestist osalevad tavaliselt 9. ja 10. klassi õpilased. Eesti võistkonnad selgusid üleriigiliste olümpiaadide ja valikvõistluste tulemusel. Võistlusel lahendavad kahe- kuni kolmeliikmelised võistkonnad laborites teaduslikel katsetel põhinevaid ülesandeid. Võistlus on mõeldud integreerima eksperimentaalseid oskusi füüsika, keemia ja bioloogia vallas ning arendama õpilaste vahelist suhtlust ja meeskonnatööd. EOES toimus tänavu ametlikult viiendat korda, kuid tegelikult on see edasiarendus varasemast Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaadist, mis alustas 2003. aastal – seega tänavu oli laiendatud tähenduses juba 22. kord.
Võistluse esimesel päeval uuriti Horvaatia veestikku: uuriti põhjavee selgrootute elurikkust, tuvastati soolavabrikutes toodetud soola joodi sisaldust ja mõõdeti soolvee füüsikalisi omadusi. Teisel päeval valmistasid õpilased ise lihtsatest vahenditest spektrofotomeetri, millega mõõtsid keemiliste reaktsioonide kiirust, uurisid õhutakistuse mõju võnkumistele ja leidsid pagaripärmi ning bakterite temperatuurist sõltuva paljunemiskiiruse.
Lisaks võistlusele korraldati õpilastele ka integratsiooni- ja kultuuriprogramm. Kõik võistlejad jaotati teise riigi õpilastega kokku tubadesse, lisaks oli neil mitmeid ekskursioone ja huvitegevuseid. Külastati Medvednica loodusparki, keskaegseid kindluseid ning Zagrebi muuseumeid ja loomaaeda. Veel toimus Horvaatia-teemaline mälumäng ja Euroopa õhtu, kus oli võimalik tutvuda kõigi osalenud riikide traditsiooniliste toitudega.
Õpilaste ettevalmistust viisid läbi Jörgen Metsik, Iris Merilo, Martin Rahe ja Karl-Erik Volberg. Mentoritena ülesandeid arutamas ja tõlkimas olid kaasas Merilis Moppel, Martin Rahe ja Kaarel Kivisalu. Treeninglaagreid ja võistlusel osalemist korraldas Tartu Ülikooli teaduskool ning rahastas Haridus- ja Teadusministeerium.
Tutvu ka olümpiaadi kodulehe, tulemuste ja pildigaleriiga.