Autor:
Elen Kontkar

Algas registreerumine üle-eestilisele õpilaste linnuviktoriinile

Tartu Ülikooli loodusmuuseum kutsub 6.–12. klasside õpilasi osalema linnuviktoriinil, kus selgitatakse välja Eesti parimad noored linnutundjad.

Tartu Ülikooli loodusmuuseum on korraldanud üle-eestilist linnuviktoriini 2011. aastast, viimasel kahel aastal on linnuviktoriin toimunud virtuaalselt, kuid sel aastal on noortel linnuhuvilistel võimalus taas teadmised proovile panna kohapeal. Viktoriinil tuleb vastata küsimustele Eesti lindude kohta ning tunda liike välimuse, laulu ja häälitsuste järgi. Parimaid noori linnutundjaid premeeritakse auhindadega.

Image
Viktoriinid lastele - Linnuviktoriin - Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Sel aastal toimub viktoriin 5. aprillil kell 12.30 Tartus, Vanemuise tn 46 ringauditooriumis. Viktoriinist saavad osa võtta 6.–12. klasside õpilased 2- kuni 3-liikmelistes võistkondades. Osalemiseks on vajalik eelregistreeruda. Registreerimine on avatud 28. märtsini 2023 või kuni kohtade täitumiseni.

Enne viktoriini soovitame osalejatel lugeda kirjandust, kuulata linnuhääli, uurida temaatilisi veebilehti ja tutvuda soovitatud materjalide loeteluga.

Linnuviktoriin 5. aprill 2023
Tartu Ülikooli loodusmuuseumis, ringauditooriumis (Vanemuise tn 46, Tartu)

11.30–12.15 saabumine ja registreerumine
12.30–14.00 viktoriin
14.30–15.00 autasustamine
15.00 loodusmuuseumi külastamine ja ekskursioon

1. Linnuviktoriinil saavad osaleda 6.–12. klasside õpilased kahe- kuni kolmeliikmelistes võistkondades. Ühes võistkonnas võivad olla eri klasside õpilased.

2. Igast koolist saab osaleda kuni kaks võistkonda.

3. Hindamine toimub kahes vanuserühmas 6.‒9. klass ja 10.–12. klass. Kui ühes võistkonnas on liikmed eri klassidest, siis arvestame tulemust vanema klassitaseme järgi. Kui viktoriini esimesed kolm kohta on jagamisel, küsitakse võitja selgitamiseks lindude laule ja häälitsusi.

4. Linnuviktoriin on tasuta. Linnuviktoriinil osalejate arv on piiratud. Soovitame oma võistkonna varakult kirja panna! Toitlustamist linnuviktoriinil ei toimu.

6. Linnuviktoriinil osalemiseks tuleb eelregistreeruda. Registreerimine on avatud 28. märtsini 2023 või kuni kohtade täitumiseni.

7. Kui registreerunud võistkond loobub viktoriinil osalemast või vahetuvad võistkonna liikmed, siis palume sellest teada anda aadressil loodusmuuseum@ut.ee või telefonil 737 6076.

Raamatud:

• Fred Jüssi „Linnuaabits“
  • Jonathan Elphick, John Woodward „Linnud“
  • Nicholas Hammond „Õpime neid linde tundma“
  • Rein Kuresoo, Hendrik Relve ja Indrek Rohtmets „Eesti elusloodus“

Linnuteemalised artiklid:

• Ajakirjas Eesti Loodus ilmunud artiklid aastatel 2020, 2021, 2022
  • Eesti ornitoloogiaühingu Tiirutaja teabelehed, mis on ilmunud 2022. aastal

Teave aastalindude kohta 2002–2023 Eesti Ornitoloogiaühingu lehel:
varblane (2002), harakas (2003), valge-toonekurg (2004), kanakull (2005), hänilane (2006), luik (2007), teder (2008), kodukakk (2009), hall- ja punaselg- õgija (2010), suitsupääsuke (2011), tüllid (2012), nurmkana (2013), jäälind (2014), viud (2015), rasvatihane (2016), turteltuvi (2017), metsis (2018), öösorr (2019), tuttpütt (2020), kuldnokk (2021), metskurvits (2022), aul (2023). Täiendavat infot lindude kohta leiab ka Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehelt.

Viktoriinil tuleb tunda ka lindude laule ja häälitsusi. Lindude laule ja häälitsusi saab õppida:

• Loodusheli veebilehelt
  • heliplaadilt „Linnuaabits“ (Fred Jüssi)
  • heliplaadilt „Eesti laululinde“ (Fred Jüssi)
  • heliplaadilt „Lahemaa lindude hääli“ (Fred Jüssi)
  • heliplaadilt „Laululinnurahvas“ (koostanud Veljo Runnel)
  • raamatust „Linnulaul. Meie 150 linnuliiki ja nende häälitsused“ (Jan Pedersen, Lars Svensson)
  • raamatust „Linnulaule ja -hüüde“ (Hannu Jännes, Owen Roberts)

Linnuviktoriini päeval palume kohal olla vähemalt 30 minutit varem. Soovijatel on pärast viktoriini võimalik osa võtta linnuekskursioonist Tartu Ülikooli loodusmuuseumis, millele saab registreeruda kohapeal. Samuti saavad huvilised külastada muuseumi.

Linnuviktoriini korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed. Auhindadega toetavad Eesti Ornitoloogiaühingajakiri Eesti Loodus ja Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed.

Viktoriinini jäänud

Toimus vene keel võõrkeelena olümpiaadi lõppvoor

12. märtsil toimus Tallinna Ülikoolis Vabariikliku vene keel võõrkeelena olümpiaadi lõppvoor.
Matemaatikaolümpiaadi lõppvooru I järgu medalistid

Matemaatikaolümpiaadi lõppvooru ülesanded osutusid oodatust keerulisemaks

Inglise keele kõnevõistluse võistlejad ja žürii

2024. aasta inglise keele kõnevõistlusel kõneldi Shakespeare'i tsitaadi teemal