Autor:
/Unsplash

Astronoomiaviktoriinil Pulsar osaleti lisaks Eestile ka Tšehhist ja Ukrainast

Neljapäeval, 9. märtsil korraldati 5.–12. klasside õpilastele astronoomiaviktoriin Pulsar. Lisaks Eestile, kust osales ligi 800 koolinoort, võisteldi tänavu ka Tšehhi ja Ukraina koolidest. Veebipõhisel valikvastustega viktoriinil tuli 40 minuti jooksul leida küsimustele eri meetodeid kasutades õige vastus.

Koolinoored võistlesid kolmes vanuserühmas: 5.–7., 8.–9. ja 10.–12. klass. Kui nooremad lapsed pidid peamiselt tundma piltidelt taevakehi, siis vanematel õpilastel tuli muu hulgas tunda ka kosmosevõidujooksu ajalugu. Sel aastal osutusid õpilastele keeruliseks numbrilisi arvutusi nõudvad ülesanded. Kergemini jõuti õige lahenduseni elementaarteadmisi kontrollivate küsimuste juures.

5.–7. klass: 
1. Helir Hoop (Võru Kreutzwaldi Kool, 7. klass);
2. Arete Rea Rätsnik (Lagedi Kool, 6. klass);
3. Axel Erich Paugus (Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasium, 7. klass).

8.–9. klass: 
1. Jan Herzig (GJŠB Domažlice, 9. klass);
2. Lauri Sibul (Tartu Mart Reiniku Kool, 9. klass);
3. Annabel Jürimaa (Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasium, 8. klass) ja Romel Rohtla (Tallinna 21. Kool, 9. klass).

10.–12. klass: 
1. Saskia Põldmaa (Tallinna Reaalkool, 10. klass) ja Jan Flajsar (CZ-3128, 11. klass);
3. Kaisa Talts (Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasium, 12. klass).

Teiste riikide kaasamine algas ideest teha viktoriinil osalemine võimalikuks Eestisse tulnud Ukraina sõjapõgenikele, kes tunnevad siin õppides puudust kodukeelsetest õppematerjalidest. Ühise võistluse korraldamine kõigi emakeeles oli Pulsari projektijuhi Tiit Sepa sõnul loomulik, et Ukraina noored saaksid paremini integreeruda. Käesoleval aastal said õpilased lahendada ülesandeid eesti, inglise, ukraina ja vene keeles.

„Seejärel tuli Ukraina astronoomiaolümpiaadi koondise juhtkonna poolt soov laiendada viktoriini ka nende kodumaale,“ selgitas Sepp. Eesti korraldajad tegid ettepaneku ka teistele riikidele ja üleskutse kaudu liitusid osalejatena ligi 50 õpilast Tšehhi koolidest. Ukrainast oli võistluspäeval võimalik osaleda ainult kahel õpilasel, kuna samal ajal tehti Venemaa poolt riigile suur raketirünnak, mille tagajärjel jäi pealinn elektrita ja katkestusi esines ka teistes piirkondades.

Korralduslikult kulges viktoriin probleemideta ning välisriikidest osalenud õpilastelt ja õpetajatelt saadi positiivset tagasisidet. „Järgmisel aastal on plaanis kaasata rohkem riike ja teha seda süsteemsemalt,“ lisas Tiit Sepp. Astronoomiaviktoriini Pulsar korraldas 2022/2023. õppeaastal MTÜ tähemeri koostöös Tartu Ülikooli teaduskooliga.

Rahvusvaheline matemaatikavõistlus Náboj noorema rühma I koht Tallinna Reaalkoolist

Rahvusvaheline matemaatikavõistlus Náboj tõi Eesti võistkonnale suurepärase tulemuse

Eesti esindajad Euroopa tüdrukute informaatikaolümpiaadil

Euroopa tüdrukute matemaatikaolümpiaadil lahendati keerulisi ülesandeid ja tutvuti Gruusia kultuuriga

Huvilisi oodatakse Euroopa päeva videoloengule 7. mail

Huvilisi oodatakse 7. mail Euroopa päeva avalikule veebiloengule