Eesti õpilane sai rahvusvaheliselt astronoomia ja astrofüüsika olümpiaadilt pronksmedali

14.–21. novembrini toimunud rahvusvahelisel astronoomia ja astrofüüsika olümpiaadil osalenud Eesti võistkonnast pälvis Pärnu Koidula Gümnaasiumi õpilane Henriete Toomlaid pronksmedali ja Tallinna Reaalkooli õpilane Mihkel Jakobson äramärkimise. Olümpiaadil osaleti tänavu 50 erinevast riigist.

Käesoleval aastal Colombia Vabariigis korraldatud olümpiaad toimus hübriidformaadis: õpilased osalesid oma koduriigist, kogunedes selleks eelnevalt kokku lepitud asutusse. Eesti õpilased lahendasid ülesandeid Tartu Ülikooli Physicumis.

Eesti võistkonda kuulusid: Henriete Toomlaid, Mihkel Jakobson, Karmen Laud, Karolin Laud, Saskia Põldmaa, Arthur Harri Jaakko Antila, Marie Femke Jaarma ja Günther Andreas Vaaro.

Olümpiaadil võisteldi individuaalselt neljas voorus: teooria, andmeanalüüs, tähekaardi vaatlus ja praktiline vaatlus. Olümpiaadi ühe osana toimus ka võistkonnavõistlus, kus erinevate riikide koondised pidid lahendama ära keerukamat probleemi sisaldava ülesande.

Eesti võistkonda juhendanud andmeteaduse ettevõtte STACC teadlase Tiit Sepa sõnul nõudis olümpiaad õpilastelt tänavu loovuse asemel pigem tehnilist taipu, mille tõttu saavutasid edu erinevaid keerukaid kontseptsioone valdavad õpilased. „Tavaliselt õues toimunud praktiline voor piirdus näiteks arvutis päikese vaatlemisega, mis sarnanes rohkem andmeanalüüsile,“ tõdes ta käesoleva aasta ülesandeid kirjeldades.

Järgmise rahvusvahelise astronoomia ja astrofüüsika olümpiaadi toimumiskohaks on planeeritud Ukraina. Eesti koondist juhendanud Tiit Sepp, Tõnis Eenmäe ja Hannes Kuslap loodavad, et järgmisel aastal saavad õpilased võistelda juba seal. Varasemalt toimunud olümpiaadide arhiiviga saab tutvuda Tartu Ülikooli teaduskooli kodulehel.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel võistlustel rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Tiit Sepp, andmeteaduse ettevõtte STACC teadlane, tahemeri@gmail.com