Eesti võistkond tuli rahvusvahelisel matemaatikavõistlusel teisele kohale

Eesti võistkond saavutas 11.–15. novembril Islandi pealinnas Reykjavíkis toimunud rahvusvahelisel võistkondlikul matemaatikavõistlusel Balti Tee silmapaistva teise koha. Nii kõrgele kohale jõuti viimati 20 aastat tagasi.

Eesti võistkonda kuulusid
Aleksei Ganyukov, Narva Pähklimäe Gümnaasium, 11. klass;
Kristjan-Erik Kahu, Hugo Treffneri Gümnaasium, 11. klass;
Ralf Joosep Kask, Tallinna Reaalkool, 12. klass;
Bronislav Shatil, Narva Keeltelütseum, 9. klass;
Marko Tsengov, Tallinna Reaalkool, 12. klass.

Võistkonna juhendajateks olid Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi teadur Oleg Košik ja Tartu Ülikooli üliõpilane Hendrik Vija.

Võistlus, kus nelja ja poole tunni jooksul tuli igal võistkonnal ühiselt lahendada 20 ülesannet algebra, geomeetria, arvuteooria ja kombinatoorika valdkondadest, eeldas võistkondadelt iga valdkonna tundmist ning head koostööd ülesannete lahendamisel. Iga ülesande eest oli võimalik teenida kuni viis punkti.

Ühes ülesandes tuli välja mõelda algoritm, kuidas määrata haukuvate abikoerte abil kindlaks võltsitud valemünt paljude müntide hulgast. Võltsingu leidmist raskendas asjaolu, et üks abikoertest oli haigestunud ja haukus juhuslikult. Teises ülesandes tuli kindlaks teha, millistel N-küljega hulknurkadel võis leiduda kõiki külgi puutuv siseringjoon, kui hulknurga küljepikkused olid mingis järjekorras kõik naturaalarvud 1 kuni N.

Võistlusel osales 12 võistkonda. Pingelises heitluses tuli esikohale võistluse pikaaegne valitseja Peterburi, kogudes 90 punkti 100-st võimalikust. Hiilgava soorituse teinud Eesti jäi favoriidist maha kõigest kahe punktiga. Nii kõrgele kohale jõuti Balti Teel viimati 2001. aastal. Eelmise aasta võistluse võitnud Saksamaa saavutas tänavu 75-punktilise tulemusega 3. koha. Vaata ka võistluse ülesandeid ja täielikke tulemusi.

Tänavu toimus võistlus juba 32. korda. Balti keti mälestamiseks esimest korda 1990. aastal Riias korraldatud Balti Tee võistlusel osalesid algul vaid Eesti, Läti ja Leedu võistkonnad. Aastate jooksul on osalejate ring suurenenud ja nüüd panevad oma matemaatilised teadmised võistlusel proovile ka Taani, Soome, Poola, Rootsi, Norra, Islandi, Saksamaa põhjapoolsete liidumaade ja Peterburi võistkond. Tänavusel võistlusel osales ka Iirimaad esindav külalisvõistkond.

Kui eelmisel aastal toimus võistlus koroonaviirusest tingitud piirangute tõttu veebis, siis sel aastal õnnestus võistkondadel koguneda ühes kohas. Erandiks oli Peterburi võistkond, kelle liikmed pidid osalema veebi kaudu. Võistlusele eelnenud päeval jõustunud reeglitega piirati siiski inimeste arvu üritusel, mille tõttu korraldati lõputseremoonia tänavu kahes asukohas ja lühendatud kujul.

Vaba aja programmis oli osalejatel võimalik tutvuda Reykjavíki linna vaatamisväärsustega ja Islandi üldtuntud looduspaikadega. Viimasel päeval vallutas Eesti võistkond omal käel Reykjavíki läheduses asuva Úlfarsfelli mäe tipu.

Järgmisel aastal toimub Balti Tee matemaatikavõistlus Norra väikelinnas Trondheimis.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel võistlustel rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning koordineerib Tartu Ülikooli teaduskool. Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klassi õpilast Kristjan-Erik Kahu toetas käesolevaks võistluseks ettevalmistamisel Tartu Kultuurkapitali kõrge lennu stipendium.

Lisateave: Oleg Košik, Balti Tee 2021 Eesti võistkonna juhendaja, oleg.koshik@ut.ee