Autor:
Leo Luks

Filosoofiaolümpiaadil räägiti sotsiaalsetest probleemidest

Möödunud nädalal, 30. märtsist 2. aprillini toimus Tartus filosoofiaolümpiaadi lõppvoor. Tänavu 20. tegevusaastat tähistava olümpiaadi lõppvooru kutsuti eelnevalt esitatud esseede põhjal kümme parimat õpilast üle Eesti.

Olümpiaadi esimese ja teise koha said vastavalt Tallinna Reaalkooli abituriendid Ellen Roper ja Siim Laane õpetaja Toomas Jürgensteini juhendamisel. Kolmandaks tuli Lauri Raudsepp Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. klassist, keda juhendas õpetaja Merike Reiljan. Täismahus tulemused on avaldatud Tartu Ülikooli teaduskooli kodulehel.

Lõppvooru kaks esimest päeva olid pühendatud essee, loogika ja väitluse töötubadele. Viimasel kahel päeval tuli osalejatel sooritada erinevaid teste, kirjutada võõrkeelne essee ja väidelda, kas tehisintellekt vähendab inimese väärtust. Viimase puhul jõuti eri seisukohtade põhjendamise kaudu inimloomuse küsimuseni.

„Noored filosoofid huvitusid tänavu ennekõike sotsiaalsetest probleemidest,“ rääkis žürii esimees Leo Luks. Tõdemuseni jõudis ta esseede hindamisel: sotsiaalsest võrdsusest kõnelevale John Rawlsi tsitaadile tugines koguni üheksa tööd.

Ellen Roper ja Siim Laane esindavad Eestit 11.–14. maini Kreekas, Olümpia linnas toimuval 31. rahvusvahelisel filosoofiaolümpiaadil. Toimumispaigast inspireeritult arutletakse võistlusel elu üle õiglases konkurentsis (ingl „A Life in Fair Competition“).

Eesti filosoofiaolümpiaadi toimumist rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool. Auhinnalauda toetasid Tartu Ülikooli ja Tallinna Ülikooli kirjastused, EYS Veljesto kirjastus ning kirjastus Vabamõtleja.

Põhikooli bioloogiaolümpiaad medalitega

Tartu Ülikooli teaduskool korraldas 2023/24 õppeaastal 17 olümpiaadi

Rahvusvaheline rakendusfüüsika olümpiaad 2024, August Jakobson, Saskia Põldmaa, Violeta Jürgens, Mihkel Rannut, Ralf Robert Paabo, Mattias Jõgi, Eero Uustalu

Uus võistlusformaat rahvusvahelisel rakendusfüüsika olümpiaadil tõi Eesti esindajatele suurepärased tulemused