Autor:
Maria Lutsar

First Lego League robotivõistlusel lahendati energeetikaprobleeme

MTÜ Robootika korraldas 15.–16. aprillini First Lego League Superpowered hooaja finaali, kuhu tulid kohale neljast eelvoorust edasi pääsenud 29 meeskonda üle Eesti. Tänavu toimus finaal energiasäästlikus Saue Riigigümnaasiumis.

First Lego League programm on mõeldud 9–16. aastastele koolinoortele, et kuni 10-liikmelistes meeskondades mõelda hooajaga seonduvatele elulistele probleemidele. Käesoleva hooaja teema, SuperPowered, keerleb energia ümber. Meeskondade ülesandeks on ehitada legodest robot, mis suudab etteantud robotimängu väljakul erineva keerukusega missioone lahendada. Missioonid on seotud hooaja teemaga, näiteks tuleb robotil käima panna mänguasjatehas ja hüdroelektrijaam ning koguda väljakult võimalikult palju taastuvenergiat.

Teise osana tuleb meeskonnal uurida energiaga seotud probleemi: Kuidas me elektrienergiat toodame? Kas see on jätkusuutlik? Mida see endaga kaasa toob? Mis on taastuvenergia? Mis rolli mängivad vesi, päike ja tuul elektrienergia tootmises? Kuidas efektiivsemalt energiat kasutada. Kui probleem on leitud, siis järgmiseks tuleb leida innovatiivne lahendus, mis selle probleemi kõrvaldab. Meeskonnad peavad hindajatele oma idee maha müüma 5-minutilise liftikõnega ning demonstreerima hindajate ees ka roboti disaini protsessi ja meeskonnatööd.

Tartus, Tallinnas ja Koerus toimunud neljast eelvoorust pääses finaali edasi 29 meeskonda 85 osalenust. Eelvoorudes osales üle 350 õpilase ja finaalis umbes 150 õpilast, lisaks juhendajatele. Üritusi aitab läbi viia üle 30 vabatahtliku. Maailmas tegeleb FIRST LEGO League programmiga enam kui 100 riiki ja üle 30 000 meeskonna.

Finaal oli pingeline, aga lõbus. Meeskonnad olid peale eelvoorusid saanud täiendada oma innovatsiooniprojekte ja ettekandeid, teha oma robotile uuendusi või lisanud programme uute missioonide täitmiseks, mõelda välja sõprusõhtuks vahva mäng või tants ning palju muud. Hindajate sõnul oli võitja otsustamine keeruline: kokkuleppele jõuti alles peale tund aega kestnud arutelusid.

First Lego League Superpowered 2022/2023 hooaja Eesti Meistriks pärjati meeskond Öökullid Tallinna Kristiine Gümnaasiumist, kellele sai osaks suur ja uhke lego klotsidest karikas ning võimalus esindada Eestit 18.–21. maini toimuval välismaisel First Lego League üritusel Marokos.

First Lego League Superpowered hooaja finaali võitjatiim.

Välja jagati veel mitmeid karikaid ja ühtlasi Tartu Ülikooli teaduskooli eritunnustus, mille pälvis Tallinna 21. Kooli võistkond Robo Adventures. Auhinnatud võistkondade nimekiri on avaldatud First Lego League Eesti kodulehel. Pildid medali- ja auhinnatseremooniast on leitavad võstluse Facebooki lehelt.

First Lego League programmi koordineerib Eestis MTÜ Robootika koostöös Tartu Ülikooli teaduskooliga. Programmi toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Keskkonnaministeerium läbi „Rohetehnoloogia teadlikkuse suurendamise“ meetme, Eesti Teadushuvihariduse Liit ning RoboMiku haridusliku robootika veebikaubamaja. Korraldajad tänavad Saue Riigigümnaasiumit sooja vastuvõtu eest.

Rahvusvaheline matemaatikavõistlus Náboj noorema rühma I koht Tallinna Reaalkoolist

Rahvusvaheline matemaatikavõistlus Náboj tõi Eesti võistkonnale suurepärase tulemuse

Eesti esindajad Euroopa tüdrukute informaatikaolümpiaadil

Euroopa tüdrukute matemaatikaolümpiaadil lahendati keerulisi ülesandeid ja tutvuti Gruusia kultuuriga