Autor:
Daniel Grents

Jõulude eel selgusid matemaatika talvise lahtise võistluse tulemused

9. detsembril toimus kaheksas linnas üle Eesti kõigile matemaatikast huvitatud õpilastele matemaatikaülesannete lahendamise talvine lahtine võistlus. Tänavusel võistlusel osales kokku 179 õpilast.

Võistlus toimus kahes rühmas: 10. klassi õpilased ja nooremad ning kõik ülejäänud. Mõlemas rühmas pidid osalejad viie tunni jooksul lahendama kuus ülesannet, millest kõik eeldasid head arutlusoskust ja koolis õpitu loomingulist rakendamist. Neist kaks esimest olid ettekavatsetult lihtsamad ja sobisid nooremas rühmas 8. klassi õpilastele.

Võistluse parim nooremas rühmas oli Sherkhan Torekhanov Miina Härma Gümnaasiumist (õpetaja: Nisha Shailendra Kulkarni). Talle järgnesid Tallinna Reaalkooli õpilased Jasper Vähk (õpetaja: Helen Kaasik) ja Ralf Maapalu (õpetaja: Liivi Kõss).

Vanema rühma parim oli Bronislav Shatil Narva Keeltelütseumist (õpetaja: Aleksander Sutõrin). Teisele kohale tuli Ralf Robert Paabo Hugo Treffneri Gümnaasiumist (õpetaja: Ehtel Timak). Kolmandat kohta jäid jagama sama kooli õpilane Ervin Ivanov (õpetaja: Julia Polikarpus) ja Rudolf Kivi Nõo Reaalgümnaasiumist (õpetaja: Sirje Sild).

Täielikud tulemused on avaldatud Tartu Ülikooli teaduskooli kodulehel.

Keerulisem noorematele

Maksimumilähedase tulemuse saanud õpilasi leidus mõlemas rühmas, kuid nooremas rühmas oli pingerea tipp tavapärasest hõredam. Kui võitja sai seal 41 punkti 42 võimalikust, siis viimane auhinnatu, 10. koha omanik, sai vaid 15 punkti. Vanema rühma parim teenis 40 punkti 42 võimalikust, 10. koha omanik aga 27 punkti.

Vanemas rühmas osutus kõige raskemaks ülesandeks geomeetria, mille lahendas ära kaks õpilast ja kus keskmiselt saadi 0.3 punkti 7 võimalikust. Noorema rühma jaoks osutusid kõik ülesanded peale esimese kahe väga raskeks, keskmise tulemusega alla 1 punkti 7 võimalikust.

Lahtise võistluse tulemusi arvestatakse matemaatikaolümpiaadi lõppvooru kutsumisel ja rahvusvahelise matemaatikaolümpiaadi võistkonna kandidaatide valikul. Võitjate autasustamine toimub üle-eestilise matemaatikaolümpiaadi pidulikul lõpetamisel.

Matemaatika lahtise võistluse läbiviimist rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldas Tartu Ülikooli teaduskool. Võistluse auhinnalauda toetas Eesti Matemaatika Selts.

Courses news cover

Teaduskooli kursused on koolide seas väga menukad

Põhikooli bioloogiaolümpiaad medalitega

Tartu Ülikooli teaduskool korraldas 2023/24 õppeaastal 17 olümpiaadi

E-viktoriini „Olen rahatark!“ ülesanded on nüüd lahendamiseks avatud

E-viktoriin „Olen rahatark!“ toimub juba täna, 22. mail.