Autor:
Greete Jakobson

Konverentsil „Esimene suudlus“ arutleti noorte ootuste üle seksuaalharidusele

17. mail toimus Eesti Rahva Muuseumis rahvusvaheline konverents „Esimene suudlus“, milles arutleti Eesti ja Euroopa inimeseõpetuse suundadest ja jagati parimaid kogemusi nii formaalsest kui ka mitteformaalsest haridusest. Kohal oli üle 90 osaleja Eestist ja välismaalt. Osalejate seas oli nii õpetajaid, noortega töötavaid spetsialiste kui ka noori.  

Konverentsil esinesid mitmed oma valdkonna spetsialistid, kes avasid teemat eri nurkade alt. Teiste seas oli esindajaid ka Maltalt ja Tšehhist. Konverentsil pidas avakõne teaduskooli direktor Ana Valdmann ja Tartu 2024 esindaja Angela Ader. Esinesid erinevad seksuaalharidusega seotud spetsialistid:  Katrin Kütt-Oad, kes on kirjutanud vastaval teemal magistritöö, Margit Kagadze, kes on Kärdla Kooli direktor, endine inimeseõpetuse õpetaja ja õpiku autor, Merilin Mandel, kes on MTÜ Jess lapsed liige ja Silja Piir, inimeseõpetuse õpetaja ning Tartu Noorsootöö Keskuse noorsootöö spetsialist Markos Mandel. Päeva juhtis ja modereeris Trine Tamm.  

Ülevaatlikult arutleti noorte ootuste ja võimaluste üle seksuaalharidusele ja kuidas tänapäeval antud teemasid noortega käsitleda. Külalistele korraldati ka mitmed praktilisi töötubasid: proovida sai VR-kogemust „Armastuse emotsioonid“, tutvuda e-viktoriinide keskkonnaga ning viktoriini „Esimene suudlus“ harjutusväljaku võimalustega õppimisprotsessis, osaleda Eesti Arstiteaduse Üliõpilaste Seltsi töötoas „Orgasmilabor“, kuulata endise veebikonstaabli Maarja Punaku kogemusi veebis esinevatest ohtudest. Lisaks tutvustas Kuldvillaku vormis Kristjan Jaak Petersoni kooli õpilane Karili Laasik oma uurimuse „Õpilaste seksuaalsusega seotud küsimused ühe kooli perekonnaõpetuse näitel” selgunud tulemusi.  

Tutvuda sai õpilaste teadustööde konkursile esitatud tööde posterettekannetega, mis tegelesid erinevate inimeseõpetusega seotud teemadega. Näiteks oli võimalik tutvuda töödega „Inimkeha ja anatoomia luules“ (autor Anni Mai Katvel) või „Mõtteviisi ja enesehinnangu seostest“ (autor Isabel Mägi).  

Paneeldiskussioonis diskuteerisid Eesti ja välisspetsialistid teemal: „Väljakutsed inimeseõpetuse ja seksuaaltervisega seotud teemade käsitlemisel, rahvusvaheline praktikatel põhinev võrdlus Malta, Eesti ja Tšehhi näitel.“ Diskussiooni modereeris Kristel Jakobson-Pallo.

Päeva jäädvustas graafiliselt üles kunstnik Piret Räni.  

Salvestust konverentsist saab vaadata siin: 

 

Rahvusvaheline rakendusfüüsika olümpiaad 2024, August Jakobson, Saskia Põldmaa, Violeta Jürgens, Mihkel Rannut, Ralf Robert Paabo, Mattias Jõgi, Eero Uustalu

Uus võistlusformaat rahvusvahelisel rakendusfüüsika olümpiaadil tõi Eesti esindajatele suurepärased tulemused

Rahvusvaheline filosoofiaolümpiaad Helsinkis

32. rahvusvahelisel filosoofiaolümpiaadil arutleti demokraatia teemadel

7.–8. klasside matemaatikaolümpiaadi lõppvoor

Selgunud on 7.–8. klasside matemaatikaolümpiaadi lõppvooru tulemused