Autor:
Heli Pärn

Maia Klaassen jagas „Talendid Tartusse“ programmi teisel kaminaõhtul tudengitele väärtuslikke nõuandeid meediapädevusest

20. novembril toimus „Talendid Tartusse“ programmi teine kaminaõhtu, mis tõi kokku erinevate suundade ja projektide üliõpilased. Maitseelamuse ja hubase atmosfääri eest hoolitses Ülikooli kohvik. Kaminaõhtud annavad võimaluse soodustada suhtlust ja kogemuste vahetamist erinevate valdkondade tudengite vahel ning luua ühtsustunnet. Esinejaks olime kutsunud Maia Klaasseni.

Maia Klaassen, Tartu Ülikooli doktorant ja sotsiaalteaduste instituudi meediapädevuse nooremteadur, keskendus oma ettekandes olulistele küsimustele meediapädevuse ja desinformatsiooni teemadel. Klaassen, kes juhib programmi „Desinformatsioon ja ühiskondlik toimepidevus“, tõi esile, kuidas infoküllane ja kiiresti muutuva tehnoloogiaga keskkond nõuab üha teadlikumaid valikuid digimaailmas.

Meediapädevus tähendab võimet mõista, luua ja hinnata meediasisu kriitilise pilguga. See hõlmab nii teadlikku suhtlust erinevates kanalites kui ka oskust teha tarku valikuid, milliseid uudiseid jälgida, kui palju aega veeta digimaailmas ning kuidas ära tunda manipuleerivat või valelikku sisu. Klaassen rõhutas, et sotsiaalmeedia platvormid teenivad raha meie tähelepanu müügiga. Mida rohkem aega veedame platvormil, seda rohkem raha teenivad selle omanikud. Algoritmid on loodud meie tähelepanu hoidmiseks, kuid see muudab meid ka haavatavaks desinformatsiooni ja manipulatsiooni suhtes, seega digimaailma varjukülgede mõistmine on kriitilise tähtsusega. Meediapädevuse tõstmine on ülioluline, keskendumine kriitilise mõtlemise ja digitaalsete oskuste arendamisele üha kiiremini muutuvas digikeskkonnas. Piisab vähesest ja juba väikesest grupist, kui tekitatakse segadust (vandenõu teooriad nt vaktsiinide kahjulikkus) ja umbusaldust ühiskonnas. See kahjustab inimeste kriitilist mõtlemist ja usaldust ametlike allikate ja üksteise suhtes, mis lõppkokkuvõttes vähendab ühiskonna julgeolekut.

Üks suurimaid väljakutseid meediapädevuse arendamisel on piir kriitilise mõtlemise ja paranoilise maailmavaate vahel. Kas tahame olukorda, kus suhtume igasse infokildu kriitiliselt ja mitte midagi lõpuni usaldada ei saa? Siin on tasakaalu leidmine eriti oluline, kui iga väide tekitab kahtlust muutub ühiskonna ühtsus hapraks.

Teadlikumalt käituda ja manipulatsiooni vastu võidelda saab igaüks, järgides järgmisi põhimõtteid:

  • Mõista platvormide toimimist. Kõik, mida veebis teed, jätab jälje. Enne postitamist või jagamist küsi endalt: kas jagaksid seda avalikult?
  • Kontrolli infot. Ära jaga midagi, mille tõesuses sa pole kindel.
  • Arutle ja õpi. Vestle sõprade ja perega digimaailma varjukülgedest, et tõsta teadlikkust ka enda ümber.

Järgmisena ootame kõiki TALENTE juba 7. detsembril Tallinnasse Rakett69 Teadusstuudiosse võistlustulle end proovile panema!

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Courses news cover

Teaduskooli kursused on koolide seas väga menukad

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat