Augusti alguses (2.–10. august) toimus Ungaris Keszthelys 13. rahvusvaheline astronoomia ja astrofüüsika olümpiaad. Eesti kooliõpilane Kaarel Kivisalu naases olümpiaadilt hõbemedaliga.
Võistlusest võtsid osa 47 riigi esindajad ja meeskondi oli kokku üle 50. Eesti võistkonda kuulusid
Eesti õpilasi saatsid võistkonna juhendajatena Tartu ülikooli Tartu observatooriumi tähefüüsika osakonna teadur Tõnis Eenmäe ja Bristoli ülikooli tudeng Nikita Poljakov.
Rahvusvahelisel astronoomia ja astrofüüsika olümpiaadil lahendatakse astronoomilise sisuga ülesandeid, mis on jagatud viie vooru vahel. Vaatlusvoorus panevad õpilased end proovile tegelike astronoomiliste vaatlustega, planetaariumivoorus lahendatakse ülesandeid planetaariumis näidatava tähistaeva järgi või tähekaartide põhjal, andmeanalüüsivoorus otsitakse küsimustele vastuseid vaatlusandmete alusel. Lisaks tuleb läbida mahukas teooriavoor, mille eest on võimalik saada kuni pool kõigist punktidest, ja eri riikide õpilaste suhtlust soodustav meeskonnavoor, mis oli sel aastal viktoriini vormis. Kõigi ülesannete täitmise eest on võimalik saada 600 punkti, kuid selleni ei ole Tõnis Eenmäe sõnul kunagi keegi jõudnud.
Eenmäe hinnangul olid selleaastase olümpiaadi ülesanded mõistliku raskusastmega. „Vaatlusvoorus tuli seadistada teleskoopi, joonistada Saturni ja selle heledaimat kaaslast Titanit ning hinnata visuaalselt muutlike tähtede heledust,“ sõnas ta. Andmeanalüüsis arvutati Delfiini noova 2013 kaugust ja varjutusmuutliku kolmiktähesüsteemi parameetreid. Teooriavoorus lahendati mitmesuguseid ülesandeid alates üldrelatiivsusteooria vaadeldavatest parameetritest kuni mustade aukude, muutlike tähtede ja kosmoseaparaatidega seotud küsimusteni.
Olümpiaadi absoluutvõit läks ühele Vietnami õpilasele. Hõbemedali sai meie parimana Kaarel Kivisalu 330 punktiga. Sel aastal oli medalite jaotamisel kasutusel uus skeem, mis kahandas võrreldes eelmiste aastatega märkimisväärselt aukirjade ja medalite hulka. Seetõttu jäi tänavune medalisaak oodatust väiksemaks. „Ent see annab indu esineda veel paremini,“ leidis Eenmäe.
Eesti võistkonna sooritust hinnates ütles Eenmäe, et olümpiaadi korraldus soosis suure kogemustepagasiga osalejaid. „Meie võrdlemisi noortest ja värsketest õpilastest koosnev võistkond sai väga tugevas konkurentsis sellegipoolest head tulemused,“ lisas ta.
Peale võistlemise pakkusid korraldajad kultuuriprogrammi, mille käigus uuriti Balatoni järve äärseid vaatamisväärsusi ja käidi Tihany poolsaarel. Lisaks said õpilased minna ujuma, väga kuuma ilma tõttu korraldati ka veelahing.
Olümpiaadi aitas ellu viia mitu Ungari asutust, kellest olulisemad on Konkoly observatoorium, Ungari astronoomiaühing ja inimressursside ministeerium. Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab haridus- ja teadusministeerium ning korraldab Tartu ülikooli teaduskool.
Lisateave: Tõnis Eenmäe, TÜ Tartu observatooriumi tähefüüsika osakonna teadur, 737 4544, tonis.eenmae@ut.ee